Повна відмова від долара як від розрахункової одиниці в РФ не представляється можливим, поки російські резерви розміщені в американські цінні папери, вважає екс-заступник міністра фінансів, професор факультету економічних наук НДУ ВШЕ Олег Вьюгін.
Раніше заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков повідомив, що Москва у відповідь на нові санкції США активізує роботу зі скорочення залежності від американських платіжних систем і долара як розрахункової валюти. За його словами, для Росії важливо створити працездатні економічні схеми, де залежність від долара, від американської валютно-фінансової системи була менше, інакше "ми будемо весь час сидіти у них на гачку - рівно те, що їм і потрібно".
"Перше - поки російські резерви розміщені, в тому числі, в американські цінні папери, ніяк не можна відмовитися від розрахунків у доларах. Друге - до тих пір поки в російських комерційних банках є доларові рахунки, то від долара теж ніяк не можна відмовитися, тому що все розрахунки йдуть через коррахунки в американських банках, тому про що тут йде мова - важко уявити ", - сказав РІА Новини Вьюгин.
"По-перше, вибір долара або не долар - це вибір недержавних організацій та їх клієнтів. Що виберуть, то і будуть обслуговувати, а якщо насильно діяти, то це буде дуже болісно. По-друге, можна скоротити кількість доларових резервів ЦБ, збільшити євро, але хрін редьки не солодший ", - додав він.
РИА Новости / Наталія Селіверстова
Перейти в фотобанк
Росія буде скорочувати залежність економіки від долара, заявили в МЗС
За даними міністерства фінансів США, Росія за січень-травень 2017 року збільшила інвестиції в папери Казначейства США на 22,6 мільярда доларів, або 26,2%, до 108,7 мільярда доларів, і посіла 13-ту сходинку в списку найбільших кредиторів США . За травень інвестиції РФ в ці папери збільшилися на 3,8 мільярда доларів, або на 3,6%. Частка американських цінних паперів в міжнародних резервах Росії склала на кінець 2016 року 23,1%.
Міжнародні резерви РФ за станом на 28 липня склали 418,9 мільярда доларів. Історичного максимуму резерви досягали в початку серпня 2008 року - 598 мільярдів доларів. На початку червня голова ЦБ РФ Ельвіра Набіулліна заявила, що Росія володіє достатнім обсягом золотовалютних резервів і вони надійно вкладені, при цьому частка доларових активів у портфелі відносно невелика. У травні вона заявляла, що нинішній рівень резервів - 400 мільярдів доларів - "за всіма мірками достатній", крім того, при сприятливих умовах - при стабільно низької інфляції і стабільному валютному ринку - можливо їх нарощування до 500 мільярдів.
Залежність від платіжної системи
На думку Вьюгина, скоротити залежність від американських платіжних систем після створення Національної системи платіжних карт (НСПК) можна, якщо мова йде про розрахунки всередині Росії.
"За платіжним системам в якомусь сенсі питання вирішене - є система" Мир ". В принципі, якщо мова йде про розрахунки всередині країни, то від глобальних карткових гравців з часом можна відмовитися. Якщо поза країною, то все одно залишиться небезпека, що міжнародні гравці будуть перешкоджати в якихось випадках ", - вважає екс-заступник міністра фінансів.
AFP 2017 / Emmanuel Dunand
Санкції США можуть обмежити приплив інвестицій в Росію, вважають в Moody's
Після того, як у російських банків в 2014 році через санкції США виникли проблеми з міжнародними платіжними системами Visa та MasterCard була створена НСПК, яка є оператором системи "Мир". Владі РФ тоді довелося в прискореному порядку створювати власну платіжну систему. У 2015 році проект фактично стартував: в січні MasterCard перевів всі внутрішні російські операції за своїми картками на обробку в НСПК, а в червні цю процедуру здійснила Visa. У наприкінці 2015 року розпочалася емісія перших карт "Мир".
Раніше президент США Дональд Трамп підписав прийнятий конгресом законопроект про нові санкції проти Росії, Ірану і КНДР. Він розширює ряд секторальних санкцій, зокрема скорочує максимальний термін фінансування російських банків, що знаходяться під санкціями США, до 14 днів, а компаній нафтогазового сектора - до 60 днів (зараз це 30 днів і 90 днів відповідно). Закон також коригує коло глибоководних і арктичних шельфових проектів, а також нафтогазових проектів з важковидобувними запасами, яким заборонено постачати обладнання і технології.
5 хв
Економіст оцінив реальні шанси Росії, яка погрожує відмовитися від долара
Заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков заявив, що Москва у відповідь на нові санкції США активізує роботу зі скорочення залежності від американських платіжних систем і долара, як розрахункової валюти.