Але на відміну від імен десяти співробітників Служби зовнішньої розвідки, яких обмінялив у США на чотирьох фігурантів російських кримінальних справ про зраду батьківщині, прізвища винуватця провалу розвідка не повідомляла. Про це пише газета "Комераснт". Видання заповнило цю прогалину, з’ясувавши, хто є зрадником і що може чекати на керівництво СЗР, де, як з’ясувалося, він довго працював, керуючи роботою з нелегалами, яких в результаті і здав.
Збір даних про зрадника більше був схожий на розвідувальну роботу, а не на журналістське розслідування. Чиновники, котрі володіли про нього хоч якоюсь інформацією, навідріз відмовлялися говорити по телефону, наполягаючи тільки на особистих зустрічах. Під час листування з газетою вони не по одному разу змінили адреси своїх електронних поштових скриньок, видаляючи лист, який стосувався цієї теми відразу після прочитання.
"Ми знаємо, хто він і де він. Він зрадив чи за гроші, чи його просто на чомусь спіймали. Але можете не сумніватися — Меркадера за ним вже послали. Рамон Меркадер — агент радянських спецслужб, який завдав смертельну рану льодорубом Льву Троцькому", — так відповів на запитання видання один з високопоставлених співробітників кремлівської адміністрації і додав: "Такій людині не позаздриш. Він все життя буде за собою це тягнути й щодня боятися відплати".
"Він", як з’ясував "Комерсант", це полковник Щербаков, який до цього довгий час служив у СЗР начальником американського відділу управління "С", який відає роботою з нелегалами.
У "лісі" — так на сленгу називають штаб-квартиру СЗР в Ясеневі — випустили з виду той факт, що дочка Щербакова давно живе в США.
"Дивно, чому ніхто не перейнявся тим, що у людини на такому посту є рідня за кордоном. Це лише одне з багатьох питань у цій справі, яке цікавить слідство, — розповів виданню знайомий з ходом розслідування чекіст. — За такими речами суворо стежать і в набагато менш засекречених структурах. Відомий, наприклад, випадок звільнення з Ради безпеки людини, родич якої тільки збирався одружитися з іноземцем. У СЗР ж з цим має бути не просто строго, а надстрого".
У СЗР нічого не запідозрили, навіть коли Щербаков відмовився від підвищення по службі — мабуть, щоб уникнути необхідної в таких випадках процедури перевірки на детекторі брехні. Це значить, що він вже тоді активно співпрацював з американськими спецслужбами. В усякому разі, в червні влада США повідомила, що за російськими нелегалами почали стежити ще років десять тому.
Нарешті, ніхто не звернув уваги на те, що син Щербакова, який трудився в іншому силовому відомстві — Держнаркоконтролі, спішно покинув Росію, відлетівши до Америки незадовго до викриття російських агентів. Сам же зрадник, як розповів інформований співрозмовник газети в російських держструктурах, втік з країни всього за три дні до червневого візиту Дмитра Медведєва в США.