Однак Президент України Петро Порошенко дав чітко зрозуміти – він приїхав по мир.

Сьогодні у Мінську, безумовно, вирішується доля світу і Європи. Саме так я оцінюю потенціал нашої зустрічі. Ми повинні разом знайти єдине вірне рішення, від якого залежить мир на континенті. Мета мого візиту до Мінська – зробити все можливе, щоб припинити кровопролиття, – сказав Петро Порошенко.

Моя зацікавленість, я впевнена, як і ваша, полягає в тому, щоб підтримати український народ у його прагненні до миру. Гарантувати їм територіальну цілісність і майбутнє зі стабільною, зростаючою економікою і хороші стосунки зі своїми сусідами і регіонами, – сказала верховний представник ЄС Кетрін Ештон.

Голова РФ зволів говорити про економічні проблеми, які для Росії створює угода про асоціацію між Україною та ЄС. Стосовно ситуації на Донбасі він порекомендував вести переговори напряму з сепаратистами.

Ми готові обговорювати будь-які варіанти нашої взаємодії, які базуватимуться на дотриманні взаємних інтересів. Готові обмінятися думками з ситуації, яка склалася в Україні, яку, я впевнений, не вирішити шляхом подальшої ескалації силового сценарію, не враховуючи інтересів Донбасу і без мирного діалогу з їх представниками, – сказав Путін.

Екс-радник президента Путіна, Андрій Іларіонов, нині старший науковий співробітник Інституту Катона в Вашингтоні, прогнозує, що в Мінську Путін спробує отримати гарантії про не вступ України в НАТО. Іларіонов припускає, що Путін, в обмін на поступки, може запропонувати виведення російських військ з території України.

Це питання у публічному просторі не з'являлось, не виключено, що з цього приводу зараз йде обговорення. І можливо це буде та сама остання козирна карта, яку Путін буде готовий викласти в обмін на участь в процесі організації політичного устрою в Україні, включаючи різні варіанти федералізації, – вважає експерт Інституту Катона Андрій Іларіонов.

Білоруський політолог Денис Мельянцев вважає, що практичних результатів зустріч у Мінську не принесе. В першу чергу головне питання – припинення війни на Донбасі – вирішено не буде. Для цього просто немає передумов.

Українська криза – це такий ключовий камінь, без вирішення якого не можна вирішити і інші питання. Тому я думаю, що сторони почнуть рухатися у цьому переговорному напрямку, але поки вони не готові до домовленостей. Я думаю, що це довготривалий процес, сказати, що Україна буде або в зоні вільної торгівлі повністю з ЄС або в Митному союзі в найближчі 5 років – навряд чи таке можливо, – каже науковий співробітник Білоруського інституту стратегічних досліджень Денис Мельянцев.

Очікування від зустрічі у Мінську перебільшені – так вважає науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин Тарас Кузьо. Разом з тим, він впевнений, що Україна виграє цю війну. Перед Путіним зараз не стоїть питання перемоги або поразки. Сьогодні він намагається отримати якомога більше дивідендів.

Україна виграє конфлікт на Донбасі, перед Путіним виникне ділема, що робити. Або примиритися з поразкою, або почати повномаштабний наступ в Україні. Так вважають багато хто з західних журналістів, але так не станеться. Або третій варіант – Росія буде продовжувати допомагати сепаратистам на Донбасі, але тоді війна зміниться від збройного конфлікту до терористичної компанії, – вважає науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин Тарас Кузьо.