"Після приходу до влади Валерії Гонтаревої і її команди в Нацбанку затіяли велику реорганізацію. Діяли строго по методичці, яку ще кілька років тому розробили для українських колег представники Центробанку Канади – "за західним зразком" були ліквідовані всі обласні управління НБУ, а замість них з'явилося чотири макрорегіональних відділення. Всі документи, щодо боргу "Імексбанку", перебували в одеському територіальному відділенні. І при його реорганізації пропали", – стверджують автори розслідування сайту "Обозреватель".
Як повідомляє видання, реорганізація, яку затіяли в Нацбанку, може привести до того, що банки отримають можливість не повертати величезні суми рефінансування, видані НБУ. За допомогою цієї схеми можна було провернути аферу на 100 млрд грн – така загальна сума "рефінансу" комерційним фінансовим установам з боку відомства Гонтаревої.
За інформацією видання, "подарунок" конкретно "Імексбанку" не випадковий.
"На майно Леоніда Климова (власника "Імексбанку") і пов'язаних з ним структур претендують інші кредитори. У тому числі "Сбербанк России". На сьогоднізаборгованість екс-банкіра перед російським банком становить більше мільярда гривень. НБУ відмовою від претензій на майно "Імексбанку" дає зелене світло російському "Сбербанку" в судових боях з імперією одеського бізнесмена.
Автори наголошують, що Гонтарева відома своїм досить лояльним ставленням до банків з російським капіталом. Колишня компанія Гонтаревої ICU "дуже тісно і вигідно торгує з російськими банками на ринку ОВДП, заробляючи на цьому величезні прибутки".
"На думку експертів, це лише перший гучний скандал, за ним підуть і інші. "Реформа Гонтаревої" може обійтися бюджету країни в десятки мільярдів гривень, які розійшлися по кишенях власників банків-банкрутів. Парадокс ситуації в тому, що Нацбанк не в змозі повернути навіть частину цих коштів, вважаючи за краще "підігравати" росіянам, які активно борються за свої гроші", – резюмують у статті.
Нагадаємо, кредит НБУ був виданий "Імексбанку" в грудні 2014 року, в якості застави виступила нерухомість, майновий комплекс і особисті гарантії власника – колишнього регіонала Леоніда Клімова. У момент угоди "Імексбанк" перебував на межі банкрутства: в січня 2015 він його визнали неплатоспроможним, а через кілька місяців – ліквідували.