Зараз проводиться спланована кампанія, спрямована на дискредитацію мобілізаційної кампанії, якою керують із Росії, - заявив речник інформаційного центру РНБО Андрій Лисенко.
Голова Чернігівської облради Микола Звєрєв побував у зоні АТО із гуманітарною місією. Каже, мобілізація проводиться дійсно з певними проблемами. Є претензії і до військової техніки.
Під воєнкоматами - черги
Для того, щоб зрозуміти, як працює механізм призову в армію і що з ним не так, прямуємо в один з київських військкоматів. А саме - в Об'єднаний Печерського-голосіївський, розташований практично у центрі столиці.
З особистими питаннями, а саме до таких належать приписні, військкомати приймають двічі на тиждень по чотири години. Хлопці кажуть - більше сорока людей за один день прийняти не вдається. Тож більшість іде додому ні з чим.
Виходить накладка у зв'язку з тим, що виконують заходи часткової мобілізації. і указом президента був оголошений призов на строкову військову службу. І це якраз влітку, коли студенти, які зараз виписуються з гуртожитків, вибувають до попереднього місця реєстрації, - розповів військовий комісар Печерсько-Голосіївського військового комісаріату Віталій Хом'як.
Зараз у військкоматі працює близько 40 осіб. На 60 тисяч чоловіків, приписаних у двох районах.
Військкомати скорочували, бо вважали, що війни не буде
Лише минулого року штати військкоматів скоротили вдвічі. Деякі військкомати об'єднували. Наприклад, зараз Печерсько-голосіївський, а колись були і Печерський, і Голосіївський.
Така ситуація не лише в Києві, - стверджує Микола Головецький, який 12 років працював у військкоматі.
Втім, не лише в скороченні штату проблема, - переконують військові експерти. За роки руйнування армії військкомати втратили найцінніше - свою базу даних.
У Рівненській області, наприклад, є такі моменти, коли військовий патруль молодих людей зупиняє і пробує з'ясувати, чи знаходиться він на обліку. Теж ж саме сьогодні можна побачити у діях співробітників ДАІ, які пробують зупинити молодих людей та переконатися стосовно обліку. Це такі ознаки, які показують, що десь обліку хлопці були фактично втрачені, розповів військовий експерт Ігор Козій.
Окрім труднощів із фінансовим і матеріальним забезпеченням призваних на службу (військовики змогли чітко гарантувати лише забезпечення форменним одягом, щодо решти — ясності немає), є проблеми й з обліком військовозобов`язаних. За останні 2 роки було фактично втрачено базу даних. Відтак, її доводиться формувати заново.
Повістки надходили навіть тим, хто призову не підлягає
У армію згідно з законом не можуть призвати багатодітних батьків-одинаків, студентів, аспірантів. Проте, повістки надходили і їм. Під час першої хвилі мобілізації план по призову виконали - до збройних сил потрапили понад 20 тисяч чоловіків.
А от у Харкові пригрозили штрафом у 850 гривень 2 тисячам чоловікам, котрі вирішили ухилитися від армії. Хоча дехто, готовий заплатити значно більше, аби тільки повістка більше не приходила.
У військкоматах процвітає корупція
Відкупитися від армії - явище впродовж останніх десятиліть звичне, з початком війни нікуди не зникло. На хабарі піймали працівника Чернівецького військкомату. Зафіксовані факти вимагання хабара на Вінниччині, на Івано-Франківщині. Це тільки те, що зафіксувала і про що повідомила міліція. При цьому гроші дають не лише за те, щоб не йти на війну, але і щоб потрапити в зону АТО.
Товариш, щоб потрапити на війну дав хабар - 500 доларів, - пригадує заступник голови Закарпатської організації Спілки офіцерів України Микола Головецький.
І комісаріати і міліціянти переконують - корупцію з армійських лав викоріняють.
У воєнні часи військкомати змушені не лише організовують людей для захисту вітчизни, але й захищатися самі. У ніч на 4 серпня з реактивного вогнемета обстріляли Харківський обласний військкомат, за місяць до того вибух трапився в Одеському військкоматі. Обидва випадки кваліфікують як теракт. Схоже, мобілізацію в Україні хочуть зірвати всіма можливими способами.