Голова комісії з питань культури і туризму, один з ініціаторів рішення, каже - ухвалити його було непросто. Щоразу на сесії більшість Київради знаходила причини, щоб не зупиняти скандальне будівництво. Рішення депутати підтримали лише 27 травня, з того часу воно чекало на підпис мера.
“Це будівництво взагалі не повинно було відбуватися. Тому що хтось, колись, чи він був наляканий, чи йому дали якусь вказівку, чи він отримав хабара - ми не знаємо, як це було. Але хтось колись дозволив певні будівництва, які виходять за рамки того, що, в принципі, можна було дозволити. І багато років всі ці дозволи діяли, аж поки в якийсь момент не стало зрозуміло, що настає нова хвиля протестів”, - каже голова комісії Київради з питань культури і туризму Олександр Бригинець.
Роботи на будівельному майданчику у самому серці столиці зараз не ведуться. Наразі забудовників зобов’язали виконати вимоги Генплану Києва та Правила забудови міста у охоронній зоні об’єкту всесвітньої культурної спадщини. Втім, експерти не виключають, що невдовзі будівництво тут відновиться і будинок на Гончара все ж з’явиться - але з меншою кількістю поверхів і дещо зміненим зовнішнім виглядом.
Не надто вірять у замороження будівництва і мешканці навколишніх будинків. Кажуть, скільки б не протестували проти нього - роботи тут тривають. Кияни впевнені - новобудова стане ще одним поганим прикладом бездумного містобудування і лише зіпсує краєвид.
“Та вже скільки зупиняють, я не знаю. Хто тут ще будує? Тут ж не піддаються і все-одно будують. Ну зараз ось трошки, ось ця спека - так призупинили, нібито, а то тут ночами таке коїться, що жах - грюкають, ні повітря вже немає, нічого, ні дерев, всі клумби повирубували, понищили”, - жаліється киянка Людмила Павлівна.
“Я думаю, що ще одна багатоповерхівка з сотнею зайвих машин не додадуть нам радості в центрі. Вся вулиця, якщо тут буде багатоповерхівка, буде виглядати, як беззубий рот з одним зубом”, - вважає киянка Анна.
“Важко побудувати щось красиве в історичній частині міста. Я думаю, що це, скоріше за все, буде щось велике, гігантське і сюди, напевно, не пасуватиме”, - каже киянин Олексій.
Нагадаємо, 3 серпня у Бразилії Комітет всесвітнього спадку ЮНЕСКО зняв з розгляду питання про внесення Софіївського собору та Києво-Печерської лаври у перелік об’єктів підвищеного ризику. Втім, якщо до 1 лютого наступного року рекомендації ЮНЕСКО не будуть виконані - національні пам’ятки потраплять до чорного списку.
Саме тому, повністю відкидати варіант зі знесенням вже побудованої частини будинку експерти не беруться. Кажуть, тут цілком може повторитися історія з торгівельним центром “Троїцьким”, що заважав реконструкції НСК "Олімпійський". У цьому випадку інвестори і забудовники можуть почати вимагати компенсацій.