1648 - 1657
Згадати хоча б повстання, підняте Богданом Хмельницьким. Його гетьманування – один з найяскравіших та найуспішніших періодів козацької доби. Однак почалося воно теж з повстання – у 1648 році.
Богдан Хмельницький мав особисті причини до повстань. На його обійстя в Суботові напав чигиринський підстароста Даніель Чаплинський. Сина Хмельницького вбили, його дружину викрали, майно розграбували. Влада Речі Посполитої закривала очі на подібні витівки польської шляхти. Тож Хмельницькому не залишалося нічого, як повстати – за власну гідність. Його бунт згуртував навколо тисячі козаків, які до того були незадоволені Польщею. Врешті повстання призвело до утворення козацької держави.
18–19 століття
У 18 столітті на Правобережній Україні з'явилися гайдамаки – народні повстанці проти польського гніту. Їм не подобалися утиски православної віри та постійні грабунки українського населення, чим часто грішили поляки. Гайдамацький рух тривав до кінця 1760-х років і завершився величезним повстанням, відомим як Коліївщина. Його очолив Максим Залізняк, ще одним яскравим діячем руху був Іван Ґонта.
1790-ті – 1860-ті
Після ліквідації Гетьманської держави пройшло зовсім небагато часу – і Росію та Польщу сколихнули селянські повстання українців. Селяни не хотіли й не могли терпіти жахливе ставлення поміщиків. Відомо, що в 19 столітті у розшуку перебувало кілька десятків тисяч селян – всі вони так чи інакше пішли проти волі своїх панів, через що були змушені втікати. Не обходилося і без класичних мітингів – за першу половину 19 століття таких сталося майже дві з половиною тисячі.
1813 – 1835
Однією з найяскравіших сторінок є селянські виступи під проводом Устима Кармелюка. Вони тримали в напрузі Подільську губернію понад 20 років. Кармелюка неодноразово схоплювали, карали і навіть засилали в Сибір. Фізичні кари народний месник витримував, а з заслань втікав. Врешті його вбили. Про те, наскільки великою підтримкою він користувався серед кріпаків, свідчить той факт, що за підозрами у зв'язках з ним арештували майже двадцять тисяч осіб. На Галичині наймасовіше селянське повстання відбулося у 1846-му. Бунт охопив 250 сіл.
1529 – 1921
А опришки?! Рух, який виник ще в 15 столітті, був відповіддю Прикарпаття, Буковини та Закарпаття на кріпацький гніт. Сьогодні опришків називають карпатськими робін-гудами. Їхнім промислом був грабунок дідичів. Награбованим вони ділилися з селянами, за що мали від них значну підтримку. Легендарними стали імена братів Гриців, Пинті Хороброго, Юрая Яношіка та, звичайно ж Олекси Довбуша.
Далі – дивіться у відеосюжеті.