Мало хто міг уявити, що “бацька” затримається при владі аж на 20 років. І тим паче – стане останнім диктатором Європи.
На виборах за Лукашенка проголосували понад 80% виборців
Істинний політик у ньому прокинувся на посаді керівника комісії парламенту по боротьбі з корупцією. У очах білоруського народу він постав “своїм хлопцем”, не пов’язаним із жодними партійними кланами.
На фоні закоренілих при владі комуністів, що асоціювалися із колишньою партійною номенклатурою та економічними недугами, молодий поборник корупції набирав бали серед простого населення. Його палкі промови й обіцянки соціальної справедливості не залишили байдужим майбутній електорат. На виборах за президента Лукашенка проголосували понад 80% виборців.
Орієнтири - авторитарний стиль управління
Після обрання Лукашенко орієнтувався на авторитарний стиль управління. Упродовж своєї довголітньої каденції “бацька” зробив усе можливе, щоб залишитися у кріслі ледь не до кінця віку. І без того сильну владу президента зміцнили референдуми 1995, 1996 та 2004 років. А сам Лукашенко у результаті досягнув можливості переобиратися на посаду необмежену кількість разів.
Він вміло позбувався своїх політичних суперників. Із команди однодумців, яка привела його до влади у 1994 році, сьогодні біля білоруського президента не залишилось нікого. Колишні опоненти або пішли в опозицію, існування якої у Білорусі фактично не помітне. Або були запроторені до в’язниці й після звільнення перестали займатися публічною діяльністю. Чи узагалі - зникли безвісти. Якось перед пресою Лукашенко вихвалявся, що у день останніх виборів президента спецназу вдалося зачистити площу від мітингувальників за 7,5 хвилин.
Дебілорусифікація
Водночас у країні відбувалися процеси дебілорусифікації. Національний червоно-білий прапор заборонили, а білоруська мова, за словами самого Лукашенка, вважалась такою, якою не можна висловити нічого великого, й поступово витіснялась із публічного простору.
Секрет політичного довголіття “бацьки” вбачають у популізмі глави держави та у недостатньому рівні запитів громадянського суспільства країни, яке цілком задовольняє змодельоване президентом відносне благополуччя.
Секрет успіху Лукашенки – фінансова підтримки Кремля
Та головною запорукою успіху Лукашенка завжди була потужна фінансова допомога Москви. За оцінками білоруських експертів, ця допомога щороку сягає 10 мільярдів доларів на рік. Передусім, ідеться про низькі ціни на енергоносії та полегшення ведення торгівлі. А після входження країни у Євразійський економічний Союз Білорусь іще міцніше затисли у економічні лещата Росії.
Однак побоюючись за незалежність Білорусі, Лукашенко почав маневрувати між позицією Москви та Києва. У той час, коли Росія роздумувала над варіантами федералізації України, він неодноразово виступав за її територіальну цілісність. Хоча про людське око озвучував версію, вигідну Кремлю.
Окупація частини України пробудила в Лукашенкові патріотизм
У той час, як Кремль стверджував про антиконституційний переворот у Києві, Лукашенко зустрічався із тимчасовим президентом Турчиновим й заявляв, цитуємо: "дуже корисні переговори". А після підписання Угоди про асоціацію з ЄС Білорусь відмовилася блокувати імпорт українських товарів на вимогу Росії.
Водночас, Лукашенко різко виступив проти озброєних та підтримуваних Росією терористів на сході України.
А нещодавно Лукашенко узагалі шокував усе білоруське суспільство. Напередодні візиту Путіна до столиці Білорусі з нагоди дня незалежності, “бацька” уперше за 20 років виступив білоруською мовою. Чимало експертів побачили у цьому бажання Мінська дистанціюватися від впливу Москви. Промову про національну єдність та цілісність зал сприйняв бурхливими оплесками.