Документ передбачає заміну внутрішнього паспорта посвідченням громадянина України, а закордонного - більш сучасною його версією із вмонтованим електронним чіпом, на який заноситимуться біометричні дані власника.
Як пояснили в Мін’юсті, чинні українські ідентифікаційні документи не вписуються в жодні західні стандарти. Відтак, якщо Україна прагне лібералізації візового режиму з ЄС, запровадження біометричних паспортів вкрай потрібне. Тим більше, що такі зобов`язання прописані в плані дій з Євросоюзом.
“Останній проект закону, що вже знаходиться в парламенті, після його ухвалення і небуття ним чинності, у нас буде повністю готова нормативна база для того, щоб ми могли мати документи зі зчитуванням біометричних параметрів кожної особи”, - каже міністр юстиції України Олександр Лавринович.
Біометричний паспорт міститиме не лише фотографію, підпис і особисті дані громадянина, а й відбитки пальців. Деякі законотворці певні, для видачі таких документів ухвалювати закон немає потреби, мовляв, достатньо указу президента.
“Україна повністю виконала всі зобов`язання і, якщо через місяці вийде указ президента, в якому буде відзначено, яка додаткова інформація біометрична буде вноситись в чіп, вважайте, що ми перед ЄС своє завдання виконали”, - каже народний депутат Василь Грицак.
Видавати нові документи можна шістнадцятирічним і тим, у кого виникла необхідність поміняти паспорт. Але закон має врахувати усі нюанси, - кажуть правники.
“Адже будуть серед громадян України і ті, хто не хотів би, щоб його біометричні данні були зафіксовані в документі. І тому таке рішення не може бути ухвалено без залучення тих інститутів, які мають, скажімо, найвищу ступінь легітимності”, - каже народний депутат Юрій Мірошниченко.
Вартість нового документа з чіпом, за підрахунками експертів, може скласти 350-400 гривен. Цю суму, ймовірно, сплачуватиме потенційний одержувач. Державі ж доведеться витрати близько 40-ка мільйонів гривень на переобладнання пунктів оформлення та контролю на кордонах.