Найсуперечливіший момент документу залишили в старій редакції
При цьому найбільш суперечливий момент документу – роль відновлювальної енергетики у вітчизняному енергобалансі – залишили в старій редакції.
Для "альтернативки" усе так же передбачають лише 6 гігават чи 10% від установленої потужності у державному балансі. І це, як переконують автори енергостратегії, – цілком обґрунтоване рішення.
Хоча учасники ринку та Держагентство з енергоефективності та енергозбереження рекомендували збільшити потужності на 22% – до 17 гігават.
Технологічно й економічно доречним прогнозом до 2030 року є 10% від установленої потужності. Хочете більше? Давайте шукати гроші, за які ми будемо модернізувати нашу систему, будувати компенсаційні потужності й додавати smart-grid технології, які потрібні для відновлювальної генерації. І тоді цю цифру можна хоч подвоювати, хоч потроювати,
– старший менеджер проектів Фонду "Ефективне управління" Роман Рубченко.
"6 тисяч МВт – це те, що діюча енергетична система України, виходячи з технічної можливості, може підтримувати. Ця цифра була розрахована й підтверджена фахівцями НАНУ. І сонячна, і вітрова генерація має певні вади. Вони не можуть забезпечити гарантовану стабільну видачу потужності", – заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Володимир Макуха.
Утім, з останньою тезою, як і з позицією авторів стратегії загалом, не згодні профільні асоціації в галузі відновлювальної енергетики.
На їхню думку, успішний "альтернативний" досвід Європи вже продемонстрував, як можна подолати проблеми так званої нестабільності відновлювальних джерел енергії.
"Цього року європейська вітроенергетична асоціація опублікувала цифру: 100 тисяч мВт, або 39 атомних блоків встановлено сьогодні в ЄС за останні 13 років. Вони ці проблеми вирішують. Невже Україна є винятком, де не можна це вирішити при існуючій гідроенергетиці?", – голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков.
Документ може нашкодити енергетичним планам Україні
За словами фахівця, профільні асоціації проситимуть уряд не ухвалювати відредагований проект енергостратегії. Адже документ може нашкодити енергетичним планам Україні.
При чому найбільше постраждати може не сама відновлювальна енергетика, котра як може розвиватися і без стратегії, а інвестиційна привабливість країни.
Адже саме відновлювальна енергетика наразі є однією з найпопулярніших серед інвесторів, переконують експерти.
Однак, фахівці побоюються, що без державного стимулювання обсяги іноземних інвестицій можуть суттєво скоротитися .
На жаль, це був негативний сигнал. І ми хочемо його знешкодити. І привабливіше намалювати українську галузь відновлювальної енергетики. Яка сьогодні є чи не єдиною галуззю, в яку готові вкладати гроші в тому числі й іноземці,
– президент АПЕУ Віталій Давій.
Самій "альтернативці" більше клопоту може завдати підвищення рівня використання місцевої складової в проектах з будівництва нових вітроелектростанцій.
З нинішніх 30% законотворці можуть підвищити норматив до 50%.
І якщо нові ВЕС не забезпечать його виконання, вони втратять право на "зелений тариф", без якого розвивати виробництво буде нецікавим.