Сергій Одарченко, головний лікар "Онко Консалтинг Центру", кмн, доцент кафедри "Променевої діагностики, променевої терапії та онкології" Вінницького національного медуніверситету ім. Н.І. Пирогова, онкохірург вищої категорії, клінічний онколог. Має 25-річний стаж роботи в медицині, з яких 17 років — безпосередньо в онкології.
Чи існує в Україні достатня технічна і ресурсна база для лікування онкологічних захворювань?
– Безумовно, існує! Але пацієнти не можуть ще цього усвідомити. Люди не вірять нашим лікарям. Найчастіше це пов'язано з тим, що лікарі намагаються нав'язати пацієнтові якесь одне рішення, не надаючи альтернативних варіантів. Це в корені неправильно. І ми хочемо кардинально змінити ситуацію. Тому "Онко Консалтинг Центр" пропонує своїм клієнтам максимально точну діагностику, складання детального плану лікування і супроводом пацієнта на всіх етапах лікування.
У нас в країні є все необхідне обладнання і фахівці міжнародного класу. І вартість лікування в рази дешевше, причому без втрати якості. Єдине "але" – ринок надання послуг з лікування онкологічних захворювань в Україні дуже роздроблений. В Україні немає клініки з повним арсеналом методик і устаткування для лікування онкопатології. Це викликано високою вартістю медтехніки та її обслуговування, а також необхідністю в постійному оновленні дорогого софта для обладнання. І команда нашого Центру взяла на себе функцію навігатора: ми допомагаємо клієнтам підібрати заклад для кожного етапу лікування, орієнтуючись на спеціалізацію, наявність кращого обладнання і фахівців для надання конкретної процедури.
Чому було вирішено відкрити центр саме такого формату – з упором на діагностику і супровід, а не лікування?
– Досвід роботи в онкології показав, що найчастіше пацієнти завжди хочуть отримати незалежну думку для повторного огляду діагнозу. І, іноді, керуючись некомпетентними порадами знайомих, відгуками в Internet і т.д., звертаються за іншою думкою в лікарню класом нижче або ж в непрофільні лікувальні установи, або до лікарів, які не мають практики та спеціалізації по онкології. Через що існує ризик, що інша думка виявиться не завжди об'єктивною і кваліфікованою. В результаті помилковий діагноз або нездатність лікаря донести до пацієнта реальну ситуацію може збити хворого з правильного шляху, а значить — своєчасного і адекватного лікування. Ми ж зі свого боку хочемо надати не тільки точну діагностику, а й можливість отримати об'єктивну думку щодо лікування патології.
У нашому Центрі декларується особливий підхід до надання послуг. Після проходження обстеження у пацієнта не повинно залишитися жодного невирішеного питання про його стан, діагноз, способи і місце лікування. У своїй роботі ми використовуємо всі найкращі методики, а також обов'язково проводимо верифікацію процесу (підтвердження злоякісності новоутворення або зняття такого діагнозу), а також стадіювання і вироблення тактики лікування. Оптимальна схема лікування виробляється мультидисциплінарним консиліумом лікарів, серед яких діагности, клінічні онкологи, лікарі вузької спеціалізації, радіологи та хіміотерапевти. Ми пропонуємо на вибір пацієнта різні плани вирішення його проблеми — як дорогі з ефективністю більше 90%, так і альтернативні методи, які можуть допомогти в даній ситуації. Крім того, команда Центру забезпечує супровід пацієнта і контроль на всіх етапах лікування. І це ще одна важлива особливість обслуговування в "Онко Консалтинг Центрі".
Які види обстежень можна пройти в Онко Консалтинг Центрі?
– У нас встановлено найкраще обладнання, аналогів якому немає в Україні. Причому вся техніка оснащена повним сучасним програмним забезпеченням. Далеко не всі клініки можуть собі таке дозволити через високу вартість обслуговування апаратів і установки повного функціоналу. На це слід звертати увагу при виборі клініки, адже від якості обладнання і його "начинки" залежить точність постановки діагнозу. В "Онко Консалтинг Центрі" все обладнання експертного класу з повним набором функціональних можливостей. Тому ми можемо говорити про найточнішу діагностику і повний спектр діагностичних послуг. Завдяки найсучаснішій технічній базі в Центрі здійснюється променева і інтервенційна діагностика, проводяться ендоскопічні та ультразвукові дослідження.
Не менш важливою є кваліфікація фахівців. Наскільки складно було знайти професіоналів у цій галузі?
– В Україні, дійсно, існує кадровий дефіцит. Але нам вдалося зібрати команду найкращих фахівців, "які палають" своєю справою, з хорошою освітою і багаторічним досвідом роботи в даній сфері. Для них пріоритет — якісно обстежити і лікувати пацієнтів, працюючи на сучасному обладнанні.
Крім того, ми співпрацюємо з закордонними клініками і можемо забезпечувати наших клієнтів консультацією провідних фахівців Європи за допомогою теле- медицини. Це означає, що пацієнт може в режимі онлайн бути присутнім на консиліумі спільно з європейськими лікарями і почути їхню думку щодо свого стану або методу лікування.
Хто клієнти Онко Консалтинг Центру?
– У своєму Центрі ми поділяємо пацієнтів на два потоки. Перший — це ті, хто потребує комплексного обслуговування: від точної діагностики до розробки плану лікування з урахуванням розробленого маршруту пацієнта. Друга група — люди, які проходять регулярні профілактичні огляди для того, щоб виявити проблему на самих ранніх стадіях.
А чи багато тих, хто проходить щорічні профогляди? І в цілому, на якому рівні, на вашу думку, знаходиться культура профілактики і лікування раку в Україні?
– На жаль, на нульовому. Всього лише близько 25% злоякісних новоутворень виявляється при профілактичних оглядах і тільки половина всіх випадків — на ранніх стадіях. Якщо врахувати, що щорічно виявляється близько 150 000 випадків, то цифри сумні. Багато в чому це пов'язано з тим, що в Україні не поширена профілактика ракових захворювань, відсутня інформація про її важливість та безвідповідальне ставлення до свого здоров'я у громадян. Наприклад, відомо, що тривале куріння викликає рак легенів. Але подивіться, скільки у нас курців! Кожен думає, що його це не торкнеться. Навіть мої студентки — майбутні медики — не проводять самообстеження своїх молочних залоз. Так що вже говорити про людей без медосвіти. А адже це потрібно робити регулярно! Дівчатам після 30 варто щороку проходити УЗД молочних залоз, а жінкам старше 45 років — мамографію. Сумніваюся, що знайдеться багато тих, хто так робить. У підсумку — рак "молодіє". Якщо раніше ракова патологія була властива людям у віці 50+, то зараз цей показник опустився в середньому до 30-35 років.
Чи відрізняється статистика і динаміка зростання онко-захворювань в Україні і в інших країнах Європи, в Америці?
– На сьогодні ризик захворіти на рак досить високий у всьому світі. І кількість випадків виявлення онкології постійно збільшується. На це впливає низький рівень життя, неправильне харчування, вживання консервантів і модифікаторів, погана екологія тощо. При цьому статистика виявлення пухлин приблизно однакова у всьому світі. І тільки в тих країнах, де працюють скринінгові програми і де контролюється патологія, рівень захворюваності нижче. Пов'язано це з тим, що лікування там ведеться ще на рівні передракової патології. І це дуже важливо! Злоякісна пухлина з'являється на тлі передракових захворювань або доброякісних процесів, що виникають в організмі не один рік. Від появи першої злоякісної клітини до розвитку раку проходить в середньому 7-10 років. Але на ранніх стадіях злоякісне новоутворення ніколи не турбує, немає скарг з боку клієнта. Тому такою важливою є роль регулярних профілактичних оглядів і спостережень у профільних фахівців. Адже чим раніше буде виявлена ракова пухлина, тим легше лікування і більше шансів на одужання.