Надія ексклюзивно в коментарі для журналістів Закордон24 привідкрила залаштунки показу, а також розповіла, які моменти в організації були найважчими.
Актуально Про власну справу, нерухомість у Польщі та родинні цінності: історія української сім'ї з Варшави
Як відбувається показ українського кіно у Кракові
Команда Надії Мороз-Ольшанської вже не перший рік організовує покази українського кіно у польському місті. Цьогоріч вони розпочалися як окремий проєкт Міжнародного фестивалю українського театру "Схід – Захід". Загалом щороку у Кракові демонструють приблизно 20 кінострічок українських режисерів.
Що це за фільми? Як розповіла Надія, вона з командою намагається відібрати найцікавіші кінострічки та показати багатогранність української культури. Саме тому на показах можна побачити і документальні фільми, і короткометражні, і навіть ігрове кіно.
Наша задача – показати, що українське кіно живе, цікаве, йде в ногу з часом. Для нас важливо, щоб глядач був зацікавлений. А також, щоб українські фільми не були однорідні, щоб це був розвиток в багатьох напрямках, щоб глядач теж разом з нами розвивався і пізнавав щось нове,
– зазначила українка.
Жанри кінострічок – найрізноманітніші / Фото Надії Мороз-Ольшанської
Цьогоріч у Кракові покажуть аж 22 фільми. Їхня тематика і жанри – найрізноманітніші, але всі вони розповідають щось особливе про Україну та українців.
Які фільми варто подивитися на кінопоказі у Кракові
Надія Мороз-Ольшанська зауважила, що дуже відповідально ставиться до підбору фільмів. Цьогоріч вона радить подивитися:
- Czarny kozak ("Чорний Козак") режисера Владислава Чабанюка.
- Nasze kotki ("Наші котики") Володимира Тихого.
- Tylko cud ("Просто диво") Олени Каретнік.
- Wąsaty Funk ("Вусатий Фанк") Олександра Ковша.
- Kłopoty za 5 dolców ("Халепа на 5 баксів") Мирослава Латика.
- Toloka ("Толока") Михайла Іллєнка.
- Bajka o pieniądzach ("Казка про гроші") Олесі Моргунець-Ісаєнко.
- Opowieść starego młynarza ("Казка старого мельника") Олександра Ітигілова
- Złe drogi ("Погані дороги") Наталії Ворожбит.
- Dom "Słowo" ("Будинок "Слово") Тараса Томенка.
- Hucułka Ksenia ("Гуцулка Ксеня") Олени Дем'яненко.
- Ivan Siła ("Іван сила") Віктора Андрієнка та Ігоря Пісьменного.
- Zakazany ("Заборонений") Романа Бровка.
- Barszcz. Tajny sładnik ("Борщ. Секретний інгредієнт") Дмитра Кочнєва.
- Deportacja 4446 ("Депортація 4446") Олесі Моргунець-Ісаєнко.
- Jesień na Plutonie ("Осінь на Плутоні") Сашка Брами.Moja babcia Fanny Kaplan ("Моя бабуся Фані Каплан")
- Альони Дем'яненко.
- Iłowajsk 2014 ("Іловайськ 2014. Батальйон Донбас") Івана Тимченка.
Крім того, у межах показів будуть представлені вистави та короткометражки. На думку організаторів, саме через фільми поляки та інші іноземці можуть краще пізнати Україну. Зрозуміти, що наша культура не обмежується варениками та борщем, а за кожним заголовком про війну на Донбасі стоїть реальний біль не одного українця.
Офіційний трейлер фільму "Іловайськ 2014. Батальйон Донбас": дивіться відео
Надія Мороз-Ольшанська зауважила, що на покази дійсно приходить чимало поляків. Цьому сприяє те, що більшість фільмів транслюються з польськими чи англійськими субтитрами. Таким чином, кінострічки можуть дивитися і українці, і поляки.
Робота над проєктом триває весь рік
Організаторка пояснила, що робота над проєктом – це тривала та важка праця. Мало просто визначитися та обрати найцікавіші фільми, потрібно ще й отримати дозвіл на їх показ.
Кожного разу ми домовляємося з організаторами, тобто продюсерами, режисерами, творцями, аби фільм дали для показу. Адже наш бюджет не може покрити витрати купівлі ліцензії,
– наголосила вона.
До того ж показ українського кіно – це не формат фестивалю, у межах якого, скажімо, за тиждень показують 10 фільмів. Ні. Обрані кінострічки демонструють тривалий час. Тож робота над організацією проєкту триває цілий рік. Саме у цьому, як зізналася Надія, і полягають найважчі моменти.
На покази приходять як українці, так і іноземці / Фото Надії Мороз-Ольшанської
Крім того, організатори дбають про те, щоб запросити на показ цікавих гостей. Це – актори, режисери, сценаристи.
Ми запрошуємо гостей з України та з інших країн. До прикладу, на фільм “Толока” мала б приїхати авторка сценографії, яка саме зараз проживає в Польщі. Можливо ще хтось з відомих гостей завітає на показ у кінці листопада – на початку грудня. Якраз буде менше навантаження акторів та режисерів, адже зараз вони залучені у зйомках фільмів,
– додала організаторка.
TransferGo став партнером показів
Надія Мороз-Ольшанська не вперше співпрацює з TransferGo. До прикладу, у серпні 2021 року компанія була офіційним партнером Арт-пікніка, що відбувся у Кракові з 20 по 25 серпня включно у межах святкування 30-ї річниці незалежності України.
Тоді сервіс міжнародних онлайн-переказів TransferGo встановив власний стенд, де всі охочі могли відправити вітальну листівку з Польщі в Україну через фірмового листоношу. Окрім цього, всі бажаючі можуть сфотографуватись на спеціально облаштованій компанією фотозоні з гаслом "Святкуємо разом 30 років Незалежності України".
Як українці відсвяткували День Незалежності у Польщі з TransferGo: дивіться відео
Надія підкреслила, що залишилася задоволена співпрацею з TransferGo, тож запропонувала компанії знов долучитися до спільного проєкту. Річ у тім, що TransferGo знімає дуже цікаві відеоролики про українців, які, живучи за кордоном, досягли успіху.
Ми запропонували, щоб історії зросту українців показували перед основним показом фільму. Це було б надзвичайно цікаво і мотивуюче для наших глядачів,
– додала вона.
Більше про це Спогади про війну та легалізація в Польщі: нова серія проєкту "Українці за кордоном"
Що варто знати про українку, яка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові
Надія Мороз-Ольшанська переїхала до Польщі ще у 2012 році і за цей час зробила чимало для того, щоб популяризувати українську культуру за кордоном. Поїхавши здобувати освіту, вона не лише отримала кілька фахів, але й заснувала Фундацію масових видовищ.
Першим серйозним проєктом Надії у Польщі став фестиваль українського театру "Схід – Захід" у 2013 році. Вона з подругою змогла підготувати його за рекордно малий час – пів року. І от вже у 2022 році захід відбудеться вдев'яте. Сама Надія дуже пишається цим проєктом. Він був першим і залишається флагманом заходів вже багато років поспіль.
Головне – мати бажання щось творити. Якщо воно є, то навколо тебе самостійно збираються люди, які можуть тобі в цьому допомогти,
– зазначила засновниця Фундації Масових Видовищ.
Зараз у Фундації Масових Видовищ є пліч-о-пліч з українцями працює багато іноземців, яким не байдужа наша культура.
Українка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові / Фото Надії Мороз-Ольшанської