Надія ексклюзивно в коментарі для журналістів Закордон24 привідкрила залаштунки показу, а також розповіла, які моменти в організації були найважчими.

Актуально Про власну справу, нерухомість у Польщі та родинні цінності: історія української сім'ї з Варшави

Як відбувається показ українського кіно у Кракові

Команда Надії Мороз-Ольшанської вже не перший рік організовує покази українського кіно у польському місті. Цьогоріч вони розпочалися як окремий проєкт Міжнародного фестивалю українського театру "Схід – Захід". Загалом щороку у Кракові демонструють приблизно 20 кінострічок українських режисерів.

Що це за фільми? Як розповіла Надія, вона з командою намагається відібрати найцікавіші кінострічки та показати багатогранність української культури. Саме тому на показах можна побачити і документальні фільми, і короткометражні, і навіть ігрове кіно.

Наша задача – показати, що українське кіно живе, цікаве, йде в ногу з часом. Для нас важливо, щоб глядач був зацікавлений. А також, щоб українські фільми не були однорідні, щоб це був розвиток в багатьох напрямках, щоб глядач теж разом з нами розвивався і пізнавав щось нове,
– зазначила українка.

Жанри кінострічок – найрізноманітніші / Фото Надії Мороз-Ольшанської
Жанри кінострічок – найрізноманітніші / Фото Надії Мороз-Ольшанської

Цьогоріч у Кракові покажуть аж 22 фільми. Їхня тематика і жанри – найрізноманітніші, але всі вони розповідають щось особливе про Україну та українців.

Які фільми варто подивитися на кінопоказі у Кракові

Надія Мороз-Ольшанська зауважила, що дуже відповідально ставиться до підбору фільмів. Цьогоріч вона радить подивитися:

  1. Czarny kozak ("Чорний Козак") режисера Владислава Чабанюка.
  2. Nasze kotki ("Наші котики") Володимира Тихого.
  3. Tylko cud ("Просто диво") Олени Каретнік.
  4. Wąsaty Funk ("Вусатий Фанк") Олександра Ковша.
  5. Kłopoty za 5 dolców ("Халепа на 5 баксів") Мирослава Латика.
  6. Toloka ("Толока") Михайла Іллєнка.
  7. Bajka o pieniądzach ("Казка про гроші") Олесі Моргунець-Ісаєнко.
  8. Opowieść starego młynarza ("Казка старого мельника") Олександра Ітигілова
  9. Złe drogi ("Погані дороги") Наталії Ворожбит.
  10. Dom "Słowo" ("Будинок "Слово") Тараса Томенка.
  11. Hucułka Ksenia ("Гуцулка Ксеня") Олени Дем'яненко.
  12. Ivan Siła ("Іван сила") Віктора Андрієнка та Ігоря Пісьменного.
  13. Zakazany ("Заборонений") Романа Бровка.
  14. Barszcz. Tajny sładnik ("Борщ. Секретний інгредієнт") Дмитра Кочнєва.
  15. Deportacja 4446 ("Депортація 4446") Олесі Моргунець-Ісаєнко.
  16. Jesień na Plutonie ("Осінь на Плутоні") Сашка Брами.Moja babcia Fanny Kaplan ("Моя бабуся Фані Каплан")
  17. Альони Дем'яненко.
  18. Iłowajsk 2014 ("Іловайськ 2014. Батальйон Донбас") Івана Тимченка.

Крім того, у межах показів будуть представлені вистави та короткометражки. На думку організаторів, саме через фільми поляки та інші іноземці можуть краще пізнати Україну. Зрозуміти, що наша культура не обмежується варениками та борщем, а за кожним заголовком про війну на Донбасі стоїть реальний біль не одного українця.

Офіційний трейлер фільму "Іловайськ 2014. Батальйон Донбас": дивіться відео

Надія Мороз-Ольшанська зауважила, що на покази дійсно приходить чимало поляків. Цьому сприяє те, що більшість фільмів транслюються з польськими чи англійськими субтитрами. Таким чином, кінострічки можуть дивитися і українці, і поляки.

Робота над проєктом триває весь рік

Організаторка пояснила, що робота над проєктом – це тривала та важка праця. Мало просто визначитися та обрати найцікавіші фільми, потрібно ще й отримати дозвіл на їх показ.

Кожного разу ми домовляємося з організаторами, тобто продюсерами, режисерами, творцями, аби фільм дали для показу. Адже наш бюджет не може покрити витрати купівлі ліцензії,
– наголосила вона.

До того ж показ українського кіно – це не формат фестивалю, у межах якого, скажімо, за тиждень показують 10 фільмів. Ні. Обрані кінострічки демонструють тривалий час. Тож робота над організацією проєкту триває цілий рік. Саме у цьому, як зізналася Надія, і полягають найважчі моменти.

На покази приходять як українці, так і іноземці / Фото Надії Мороз-Ольшанської
На покази приходять як українці, так і іноземці / Фото Надії Мороз-Ольшанської

Крім того, організатори дбають про те, щоб запросити на показ цікавих гостей. Це – актори, режисери, сценаристи.

Ми запрошуємо гостей з України та з інших країн. До прикладу, на фільм “Толока” мала б приїхати авторка сценографії, яка саме зараз проживає в Польщі. Можливо ще хтось з відомих гостей завітає на показ у кінці листопада – на початку грудня. Якраз буде менше навантаження акторів та режисерів, адже зараз вони залучені у зйомках фільмів,
– додала організаторка.

TransferGo став партнером показів

Надія Мороз-Ольшанська не вперше співпрацює з TransferGo. До прикладу, у серпні 2021 року компанія була офіційним партнером Арт-пікніка, що відбувся у Кракові з 20 по 25 серпня включно у межах святкування 30-ї річниці незалежності України.

Тоді сервіс міжнародних онлайн-переказів TransferGo встановив власний стенд, де всі охочі могли відправити вітальну листівку з Польщі в Україну через фірмового листоношу. Окрім цього, всі бажаючі можуть сфотографуватись на спеціально облаштованій компанією фотозоні з гаслом "Святкуємо разом 30 років Незалежності України".

Як українці відсвяткували День Незалежності у Польщі з TransferGo: дивіться відео

Надія підкреслила, що залишилася задоволена співпрацею з TransferGo, тож запропонувала компанії знов долучитися до спільного проєкту. Річ у тім, що TransferGo знімає дуже цікаві відеоролики про українців, які, живучи за кордоном, досягли успіху.

Ми запропонували, щоб історії зросту українців показували перед основним показом фільму. Це було б надзвичайно цікаво і мотивуюче для наших глядачів,
– додала вона.

Більше про це Спогади про війну та легалізація в Польщі: нова серія проєкту "Українці за кордоном"

Що варто знати про українку, яка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові

Надія Мороз-Ольшанська переїхала до Польщі ще у 2012 році і за цей час зробила чимало для того, щоб популяризувати українську культуру за кордоном. Поїхавши здобувати освіту, вона не лише отримала кілька фахів, але й заснувала Фундацію масових видовищ.

Першим серйозним проєктом Надії у Польщі став фестиваль українського театру "Схід – Захід" у 2013 році. Вона з подругою змогла підготувати його за рекордно малий час – пів року. І от вже у 2022 році захід відбудеться вдев'яте. Сама Надія дуже пишається цим проєктом. Він був першим і залишається флагманом заходів вже багато років поспіль.

Головне – мати бажання щось творити. Якщо воно є, то навколо тебе самостійно збираються люди, які можуть тобі в цьому допомогти,
– зазначила засновниця Фундації Масових Видовищ.

Зараз у Фундації Масових Видовищ є пліч-о-пліч з українцями працює багато іноземців, яким не байдужа наша культура.

Українка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові / Фото Надії Мороз-Ольшанської
Українка вже 9 років популяризує рідну культуру у Кракові / Фото Надії Мороз-Ольшанської