“Весь Київ пройнятий проблемою забудов, знищення культурних пам’яток, того, що у нас там надбудовують, перебудовують. Люди так само розуміють системність цих проблем. Це не є проблемою одного будинку, чи десятку будинків, це проблема культурних пам’яток”, - каже активіст ГО "Збережи старий Київ!" Євген Карась.

Чергову хвилю обурення викликало знесення в ніч на 30 грудня так званої "садиби архітектора Казанського". За задумом, на місці будівлі 1909 року побудують "офісний центр". Кияни побоюються, що така ж доля може спіткати й інші будівлі. Одна з них - так званий "Будинок Барона" на Ярославовому Валу. Його стан вже називають аварійним, втім про ремонт наразі не йдеться.

“Ми вже добре бачимо, як люди приїхали з міста, заснованому у 1863 році, і вони розуму не мають, клепки не мають, що таке будинок, якому 100 років. Завтра вони знесуть оце, чи оце, завтра вони взагалі Софію знесуть”, - обурюється киянин Олексій.

Голова Комісії Київради з питань культури Олександр Бригінець каже - вже направив запити до керівництва міста з проханням провести службове розслідування. Мовляв, чиновники перевищують свої повноваження.

“Для певної групи людей, які завжди жили в містах, де були “хрущовки”, не було нічого такого, це тільки декларація. Людина виходить і серйозно говорить, що пам’ятки треба оберігати, але вона цього не відчуває. І коли постає питання - оберігати пам’ятки, чи отримати прибутки - вона обирає отримати прибутки. І це глобальна проблема того, що відбувається в Києві”, - вважає голова Комісії Київради з питань культури і туризму Олександр Бригінець.

Натомість в профільних управліннях жодних проблем не бачать. А тотальну перебудову історичної частини Києва називають природним розвитком міста. Інформацію ж про чергові знесення старобудов заперечують.

“Взагалі, це якась дезінформація. Ніхто до нас не звертався з пропозицією знесення цієї пам’ятки. І ви ж розумієте, що будинок знаходиться в центрі міста Києва, і просто так взяти і почати з ним щось робити, це кримінал, я так думаю”, - сказав начальник відділу охорони пам’яток Сергій Кобрін.

“Ви не знайдете жодного архітектора, якщо це, звичайно, не зловмисник, який би своїми руками спробував би зіпсувати місто, все навпаки - хочуть зробити його гарнішим. Чим більше ми зможемо зберегти історичного середовища, тим приємніше нам буде жити на цій землі”, - каже головний архітектор м. Києва Сергій Целовальник.

Утім кияни непохитні. Кажуть, стоятимуть горою за кожен маєток чи парк. До того ж, вимагатимуть ухвалення постанов, за якими з "історичних списків" виключатимуть лише на відкритих громадських засіданнях; власників, що утримують будівлі у неналежному стані, каратимуть, а самі будинки конфісковуватимуть у міську чи державну власність.