Деталі про перший саміт Кримської платформи, який відбувся у столиці України 23 серпня, а також основні заяви учасників заходу читайте у матеріалі.
До теми У Києві стартував саміт Кримської платформи: відео
Вступне слово Зеленського
Президент привітав усі 46 делегацій учасників першого саміту Кримської платформи.
Я був би щасливий бачити вас в України не тільки через такий привід. 7 років у моєї держави Росія окупувала Крим, його площа більша ніж деякі країни світу,
– звернувся глава України до учасників заходу.
Він наголосив, що українські землі незаконно захопила одна із держав Радбезу ООН. Від початку окупації Москва у 3 рази збільшила свою військову присутність на півострові. А Кримський півострів перетворився на територію, де системно порушують права людини.
Зеленський додав, що окупація Криму ставить під сумнів ефективність всієї міжнародної системи безпеки: "Без відновлення довіри до неї жодна держава не може бути впевнена, що не стане наступною жертвою окупації території".
Президент України розповів, що тимчасова окупація Криму Росією триває вже 2 741 день. "Надто багато часу втрачено, на жаль. Ми більше не повинні втрачати жодного дня. Україна починає писати нову главу в історії українського Криму – це глава про деокупацію", – зазначив Зеленський. Та уточнив, що цей саміт проводять не заради чергового саміту, а питання Криму не повинне зникнути з міжнародного порядку денного.
"Окупація почалася в Москві, деокупацію ми розпочнемо в Києві", – підсумував український лідер. Він висловив сподівання, що 23 серпня 2021 року стане початком цього процесу.
Заклики Разумкова
Спікер Верховної Ради розпочав з того, що висловив сподівання, що Кримська платформа працюватиме не тільки на користь повернення українського Криму, а забезпечить виконання міжнародних норм та верховенство права.
Росія відділила материкову частину України від Криму колючим дротом та блокпостами, але вона ніколи не розділить людей, які живуть тут і там, бо це єдиний народ,
– заявив Разумков.
Він закликав учасників заходу об'єднатися довкола зусиль, які робить Україна, адже перемагати будь-які виклики можна лише згуртувавшись.
Застереження Шмигаля
Український прем'єр-міністр Денис Шмигаль розповів, що Україна зазнала величезних втрат від окупації Криму. За оцінками експертів, мовиться про понад 100 мільярдів доларів – це втрачені природні ресурси, активи держави, промисловість.
Одна з глобальних проблем – Крим перебуває на грані екологічної катастрофи. Домівка мільйонів українців перетворюється на військову базу та режимний об'єкт,
– звернув він увагу.
Шмигаль додав, що Крим є українським, держава ніколи не визнає його втраченою територією та робитиме все, аби питання не зникло з порядку денного на міжнародній арені.
Зверніть увагу Джамала виступила на саміті Кримської платформи: проникливе відео
Левітс поділився досвідом
Президент Латвії Егілс Левітс у своєму виступі нагадав, що країни Балтії 50 років пробули під радянською окупацією, однак змогли відновити незалежність.
"Латвія має власний досвід незаконної окупації, як і наші сусіди Литва та Естонія. Міжнародна спільнота ніколи не визнала нелегальну окупацію балтійських країн", – зазначив Левітс. Відтоді минуло вже 30 років, і Латвія вже є членом ЄС та НАТО з міжнародно визнаною владою і кордонами.
Він висловив впевненість, що випадок України та інші, коли сталося кричуще порушення міжнародного права, врешті закінчиться тим, що правопорядок відновиться.
Я абсолютно переконаний, що рано чи пізно Крим знову стане українським,
– заявив Левітс.
Глава Латвії додав, що таке об'єднання як Кримська платформа було б дуже доречним для країн Балтії у час, коли вони перебували під окупацією.
Також латвійський лідер нагадав, що Латвія серед перших погодилася взяти участь у Кримській платформі та повідомив, що в парламенті країни створена група депутатів для підтримки ініціативи.
Розуміння від Дуди
Лідер Польщі розпочав виступ українською мовою – він подякував Зеленському за запрошенням, а далі продовжив свою промову польською.
Поляки вас розуміють, вашу ситуацію та страждання. Ви можете розраховувати на нашу підтримку. Україна потребує міжнародної солідарності. Наша зустріч є нагодою висловити солідарність з українським та кримським народами,
– наголосив Дуда.
Політик запевнив, що не підтримує окупацію Криму Росією: "Ми з власної історії дуже добре знаємо, як це – коли залишають союзники, як болить їхня байдужість. У 1945 році ми самі це відчували".
Дуда розповів про ситуацію в Криму: переслідування церкви, мілітаризацію півострова, порушення прав людини. Він наголосив, що Кримська платформа є для того, аби чітко сказати, що питання Криму не байдуже. Виступ польський президент завершив словами: "Крим – це Україна. Ще не вмерла Україна!".
Дізнайтеся більше Хто прибув на саміт Кримської платформи: перші фото та відео
Підтримка Шарля Мішеля
Голова Європейської ради Шарль Мішель зазначив, що Євросоюз не визнає окупацією Криму Росією і надалі виступатиме проти порушення міжнародного права.
Основне завдання, за його словами, полягає у тому, аби не дозволити легітимізувати незаконні дії Москви. Тому позиція щодо українського півострова повинна залишатися на високому рівні.
Необхідно зберігати світовий порядок і ми повинні залучати ширшу міжнародну підтримку України щодо невизнання окупації Криму,
– підсумував він.
Мішель також висловив занепокоєння щодо мілітаризації Кримського півострова.
Заклик Наусєди до санкцій
Лідер Литви зазначив, що почувається в Україні як вдома, адже перебуває "серед найближчих друзів – українців".
"Приємно знати, що ми готові вирішувати ту тотальну несправедливість, спричинену окупацією Криму. Для кожного литовця зрозуміло, що Крим – це невіддільна частина незалежної України", – заявив Наусєда.
Президент Литви додав, що надзвичайно важливо тримати питання Криму на пульсі світових подій.
Права кримчан мають бути відновлені відповідно до міжнародного права. Ми всі залишаємося відданими прихильниками української територіальної цілісності й суверенітету,
– зауважив він.
За словами президента Литви, також необхідно продовжувати працювати над посиленням санкцій до того часу, поки Україна не відновить свої законні кордони.
Болючі враження Кальюлайд
Президентка Естонії Керсті Кальюлайд поділилася своїм досвідом відвідин КПВВ. Тоді люди йшли шляхом, оточеним мінами, аби побачитися зі своїми рідними з окупованого Криму. Естонська лідерка зазначила, що це її дуже вразило. Вона закликала зробити все, аби люди більше не проходили через схоже.
Кримська платформа – інструмент, через який потрібно розповідати всім, що окупація – це порушення прав людини, це розірвані сім'ї.
Ми могли б працювати більш предметно, щоб залучити наших східноєвропейських партнерів до різних вимірів європейської співпраці, працювати над реформами в державах Східного партнерства, які прагнуть стати частиною ЄС,
– сказала Кальюлайд.
Країнам ЄС потрібно залишатися стратегічно терплячими для того, щоб східні партнери в Європі могли реалізувати свої європейські амбіції.
Підтримка від Левена
Прем'єр-міністр Швеції Стефан Левен похвалив реформи, які проводить України. Він наголосив на незмінній підтримці територіальної цілісності України та незаконності агресії Росії. А також звернув увагу на жахливі наслідки окупації для звичайних громадян.
Політик нагадав, що Національний архів Швеції передав Україні три копії Конституції Пилипа Орлика.
Радимо ознайомитися Не є догоджанням Путіну, – Меркель відповіла, чому не братиме участь у Кримській платформі
Слова розуміння від Адера
Угорський президент Янош Адер згадав про проблеми, з якими зіткнулось населення його країни, коли у минулому потрапило у склад інших держав. Адер пояснив, що Угорщина розділяє біль України через окупацію Криму, бо на власному досвіді переконалася, як зовнішні сили свавільно перекреслюють кордони в Європі.
"Дві треті території Угорщини були відірвані від неї внаслідок цих дій. Угорці опинилися у складі інших держав, хоча й не хотіли цього", – заявив він.
Тому, додав політик, у його країні знають, чому окупація Криму – така чутлива незагоєна рана для українців. Через відданість ідеалам міжнародного права Угорщина непохитно підтримує територіальну цілісність і суверенітет України.
Ми стоїмо пліч-о-пліч з тими, хто вважає, що немає альтернативи мирному врегулюванню конфлікту на Сході України,
– підсумував він.
Адер висловив сподівання, що Україна зможе забезпечити безпечне майбутнє для усіх своїх громадян і що угорці зможуть почуватися в Україні, як вдома.
Заклики Пахора
Словенський лідер Борут Пахор заявив про незмінну підтримку територіальної цінності України у межах міжнародно визнаних кордонів, а також закликав до щирого діалогу між Україною, Росією та ЄС.
У Словенії добрі стосунки з обома країнами. Я дуже сподіваюся, що настане момент, коли Росія й Україна врегулюють свої міжнародні стосунки, Словенія підтримає вас у цьому,
– зазначив політик.
Пахор додав, що потрібно постійно шукати канали комунікації, які дозволять завершити військовий конфлікт на Донбасі. Однак він закликав не забувати про незаконно окупований Крим та те, як там нищаться Росією права та свободи людини.
"Ми бачимо, які загрози це несе міжнародному морському праву, і тому ми маємо підписати загальну декларацію, яка стане результатом роботи саміту", – сказав Пахор.
Очікування Санду
Президентка Молдови Майя Санду зазначила, що Крим – це Україна, Молдова підтримує резолюцію про неподільність території України.
Ми не збираємося підтримувати історичні диспути, ми хочемо вийти на нові справедливі стосунки,
– заявила вона.
Санду наголосила, що потрібно дійти до створення єдиного шляху до майбутнього, яке буде сталим, мирним, процвітаючим. А Крим успішним регіоном можна зробити лише мирним шляхом.
Актуально Партія проросійського Додона обурилась через участь Санду у Кримській платформі
Домбровскіс про допомогу Україні
Віцепрезидент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс від імені ЄС висловив підтримку дипломатичних зусиль України щодо повернення питання Криму на міжнародний порядок денний.
Ми наклали обмежувальні заходи проти Росії через окупацію Криму. Ми розуміємо складну ситуацію в Криму. Міжнародному суспільству бракує доступу до Криму,
– наголосив він.
Домбровскіс додав, що з 2014 року Євросоюз надав Україні понад 60 мільярдів євро, а також побіцяв продовження підтримки.
Виступ Пленковича українською
Глава уряду Хорватії Анрдей Пленкович виступив на саміті з вітальним словом українською мовою. Він звернув увагу, що Кримська платформа є правильним майданчиком для мобілізації. Адже міжнародна спільнота повинна проявити увагу до Криму.
Я приїхав сьогодні до Києва, аби з нашими українськими друзями та європейськими колегами засвідчити від Хорватії незмінну підтримку незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. Крим – це Україна,
– підсумував він.
Вистрчіл про досвід Чехії
Голова сенату Чехії Мілуш Вистрчіл розповів, що його країна з власного досвіду розуміє Україну у ситуації з окупацією Криму. Спікер додав, що ніхто б не міг подумати, що у 2021 році відбуватимуться події 1944 року – коли кримських татар депортувати з Криму.
За словами Вистрчіла, у 1938 році чехів також виганяли з Чехословаччини.
Тоді підписали Мюнхенські угоди. Гітлер мав великі амбіції, а нас зрадили наші союзники. В певний момент вони не підтримали Чеську республіку та її суверенітет,
– зазначив чиновник.
Він наголосив, що говорить про це з 2 причин: "Ви можете покластися на те, що ми стоятимемо на стороні України, бо ми знаємо, що таке свобода"; "Мюнхенські угоди схвалили без нас. Ми хочемо, щоб рішення про Україну схвалювали за участі України".
Шелленберг про Росію і закон джунглів
Глава МЗС Австрії Александер Шелленберг заявив, що окупація Криму несе загрозу не лише для України, а й для всієї Європи. Адже Росія керується не міжнародним правом, а законами джунглів.
Міністр закордонних справ Австрії наголосив, що "окупація Криму стала тривожною спробою переписати сучасну історію".
"Ми не будемо терпіти, коли одна держава загрожує суверенності іншої,
– додав очільник австрійської дипломатії.
Та запевнив, що ніколи не погодиться на порушення міжнародно визнаних кордонів України.
В окупанта У Кремлі образились: Росія назвала Кримську платформу "недружнім заходом"
Обіцянки Альтмайера
Міністр економіки та енергетики Німеччини Петер Альтмайер зазначив, що окупація Криму створила велику проблему в регіоні, тому Євросоюз і впровадив санкції.
Окупація Криму – наруга над верховенством права. Ми не дозволимо перетворити Крим на сліпу пляму на мапі,
– запевнив він.
Альтмайер закликав до нових перемовин говорів і відновлення держкордонів та запевнив, що транзит газу через Україну продовжуватиметься і після 2024 року.
Рієстер про відповідальність Росії
Французький міністр з питань торгівлі та економічної привабливості Франк Рієстер заявив, що дотримання міжнародного права залишається пріоритетом для всіх.
Наша підтримка територіальної цілісності України залишається послідовною і ми вважаємо, що ця ситуація (окупація Криму – 24 канал) загрожує світовому порядку,
– додав він.
Очільник відомства наголосив на тому, що Росії потрібно нагадувати про її відповідальність. Та звернув увагу, що побудова Керченського мосту дуже вплинула на пересування в Чорному та Азовському морях.
Він також нагадав, що Франція разом з Німеччиною працює і в нормандському форматі над врегулюванням конфлікту на Донбасі.
Гренголм про допомогу і підтримку США
Міністерка енергетики США Дженніфер Гренголм також наголосила, що Крим – це Україна, а Росію слід притягнути до відповідальності за її агресію.
Вона висловила гордість, що впродовж 30 років США були з Україною.
Від імені президента США Джо Байдена хочемо заявити про підтримку України, її реформ. Ми підтримуємо вашу боротьбу з російською агресією і підтримка триватиме далі,
– запевнила вона.
Гренголм розповіла, що її країна надала Києву 4,9 мільйона доларів допомоги. Вона запевнила, що Сполучені Штати й надалі підтримуватимуть ЗСУ, зокрема щодо захисної зброї і обладнання, для розв'язання конфлікту. "Ми хочемо поставити Росію на її місце і ми хочемо добитися припинення її втручання на сході України і в Криму", – підсумувала вона.
Джоане про мореплавство
Заступник генерального секретаря НАТО Мірче Джоане закликав повернути вільне мореплавство в українські порти.
У червні лідери країн-членів НАТО підтвердили свою неухильну підтримку України. Ми закликаємо Росію припинити порушення прав усіх українців, зокрема кримських татар. Ми також підтверджуємо рішення Бухарестського саміту, що Україна та Грузія стануть членами НАТО, – наголосив представник Альянсу.
Він додав, що Чорноморський регіон і безпека в ньому є важливими для НАТО.
Важливо У Ялті з підписом Росії, – Зеленський спрогнозував останній саміт Кримської платформи
Джемілєв про кримський татар
Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемільєв пригадав, що кримські татари потерпають від окупації Росією Криму. Він заявив, що режим російської окупації є гіршим за радянський.
Крім того, Джемільєв нагадав, що 4 місяці тому президент Франції у виступі сказав, що вторгнення Росії в Україну – наслідок необґрунтованої колективної довіри західних країн до Росії й що зараз "слід визначити чіткі "червоні лінії".
Для нас це досить обнадійливі слова. Оскільки, мається на увазі, що західні країни та світова спільнота вживуть заходів, щоб перешкодити агресивній політиці Росії,
– заявив Джемілєв.
Та додав, що дуже важливим є питання – де ця "червона лінія" проходить і скільки до неї залишилось. Також нардеп запевнив, що розуміє, що кожна країна керується власними інтересами, але в інтересах усіх країн жити у світі, де діє право, а не сила.
Завершальне слово Зеленського
На завершення український президент зазначив, що наразі є схвалена усіма учасниками саміту декларація "Кримської платформи", яка чітко фіксує невизнання окупації півострова Росією.
Вперше на міжнародному рівні Росію визнано державою-окупантом, відповідно до норм міжнародного гуманітарного права вона має негайно припинити порушення прав людини на тимчасово окупованому півострові та забезпечити туди безперешкодний доступ гуманітарних та правозахисних організацій,
– підсумував Зеленський.
Глава держави додав, що Росія, яка не брала участі у саміті, "була настільки активною, що склалося враження, що вона – повноцінний учасник". А також уточнив важливу деталь: "у декларації завжди буде рядок для підпису представника Росії. Цей підпис буде останнім на останньому саміті в Ялті".
Також на саміті виступили президент Фінляндії Саулі Нііністе, глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу, прем'єр-міністр Словаччини Едуард Гегер, глава уряду Грузії Іраклі Гарібашвілі, прем'єр Румунії Флорін Кицу, міністр закордонних справ Люксембургу Жан Ассельборн, а також представники Ірландії, Північної Македонії, Швейцарії, Албанії, Великої Британії, Норвегії, Італії, Португалії та інших країн.
Виступ Зеленського на Кримській платформі: дивіться відео
Кримська платформа: що відомо
- Ще у вересні 2020 року Володимир Зеленський анонсував створення Кримської платформи. Мета ініціативи – об'єднати сили щодо деокупації Криму.
- В установчому саміті беруть участь 46 країн і міжнародних організацій. До Києва прибули 14 глав держав, урядів та ЄС. Низка країн також представлена на рівні послів.
- Саміт формують 4 тематичні панелі: про невизнання спроби окупації Криму, мілітаризацію Азово-Чорноморського регіону, шляхи реінтеграції Криму через права людини та сталий розвиток, відновлення прав кримськотатарського народу.