В останньому, як відомо, багато поживних речовин, що сприяють зміцненню імунної системи дітей. Науковці стверджують - молоко генетично модифікованих корів може стати альтернативою годувальним сумішам для немовлят.
"Це молоко корисне не лише для новонароджених, а й для дорослих і літніх людей. Воно може покращити стан здоров'я і дозволить протистояти багатьом вірусним захворюванням", - каже директор Головної державної агробіотехнологічної лабораторії Лі Нін.
Людські гени ввели у ДНК клонованих ембріонів корів. Як результат - вирощені тварини дають молоко, збагачене білком під назвою лізоцим. Він має антимікробні властивості, які захищають немовлят у перші дні життя. Також, у молоці є і лактоферин. Цей білок сприяє росту імунних клітин.
Окрім цього, науковці заявили - жирність коров'ячого молока підвищилась приблизно на 20%. А також змінилась концентрація твердих частинок. Все це максимально наблизило його до людського. А ще розробники наголошують: їхній продукт значно смачніший, ніж звичайне коров'яче молоко.
"На смак, як йогурт. Дуже солодкий і приємно пахне. Більше того - не має жодних додатків, і створений виключно на основі нашого трансгенного молока. Порівняно з ним, звичайний йогурт містить втричі більше води", - каже науковець Китайського аграрного університету Жан Лей.
Знайшлося і чимало критиків. Противники таких експериментів запевняють - будь-які зміни на генному рівні можуть призвести до непередбачуваних наслідків. Представники Всесвітньої організації охорони здоров'я теж з обережністю говорять про новий вид молока.
"Чи є цей винахід якимось надзвичайно важливим продуктом? Наскільки він може покращити життя нам, як покупцям? Чи вирішує він які-небудь глобальні проблеми? Невідомо. Винахідникам потрібно довести переваги цього молока над традиційним продуктом, перш ніж ми його будемо рекомендувати", - каже експерт з безпеки їжі та харчових додатків, ВООЗ Пітер Бен Ембарек.
Попри застереження та побоювання експертів, науковці стверджують, нове молоко - абсолютно безпечне, та ще й корисніше. І закликають не боятися генномодифікованих продуктів.