За словами юристів, чинне законодавство здебільшого не узгоджене з Конституцією, а влада його застосовує так як їй вигідно.
"Мотивами, на мою думку, є намагання великого, надвеликого бізнесу - будівничих компаній і таке інше якимось чином пролобіювати можливість забудови центральних частин не тільки Києва, але і інших міст,виселивши громадян", - каже генеральний директор "Української юридичної компанії" Олег Мусієнко.
Втім, виселити мешканців будинку зможуть тільки якщо на це погодиться 60% з них. І то - якщо суд дозволить.
"Відселення іде тільки за рішенням суду, але реконструкція це так уже підперла, що треда дійсно вирішувати це питання. Безумовно, вона залежить від того як до цього відноситься місцева влада. У нас уже ж ці будинки 5-поверхові, вони ж уже закінчили свій термін по надійності, бо це максимально - 50 років", - каже народний депутат України Юрій Сербін.
Автори Житлового кодексу кажуть, що більшість критиків документ в очі не бачили. Зокрема обурюються введенням пені за несплату комунальних послуг, втім, такого пункту у кодексі поки немає. Хоча на думку Володимира Рибака, його варто ввести.
"Кодекс, по якому ми живемо, 83 року, країни Радянського союзу, якої немає давно. Там пеня налічується 0,01% від сумі боргу. Ну, якщо це 2-3-кімнатна квартира - 4-5 грн. в місяць", - каже голова комітету ВР з питань житлового-комунального господарства Володимир Рибак.
Разом з тим, за словами колишнього очільника житлово-комунального відомства Олексія Кучеренка, проблема в тому, що комунальні підприємства, наприклад, енергію населенню продають дешевше ніж купують. Відтак, держава більше заробить у разі підняття тарифів, аніж повернення пені.
"На сьогодні рівень розрахунків населення - на рівні 99,9, десь 100, тобто, погашають борги і проблема основна житлово-комунального господарства не в пені, хоча це треба робити, але має бути взаємна відповідальність по пені і штрафних санкціях має бути, а в першу чергу, в так званій, різниці тарифів", - каже екс-міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко.
Житловий кодекс повторно у другому читанні парламент розглядатиме вже на наступній сесії. Хоча досі опозиція звинувачувала владу в тому, що всі проблемні кодекси більшість планує проголосувати до нового року.