Вони забрали життя 37 гірників. Жертвами вибуху у копальні "Суходольська-Східна" на Луганщині стали 26 гірників. Двоє постраждалих - у важкому стані. Зараз шахта не працює, підтримують лише її життєдіяльність.
“Шахта не працює в штатному режимі. Поки ми не вияснимо і не приймемо заходи безпеки, ми її запускати не будемо”, - каже голова урядової комісії з розслідування причин аварії Юрій Бойко.
Поки комісія розбирається, профспілки нарікають на нехтування безпекою праці на копальнях у гонитві за тоннами вугілля.
“Людей вбили, тому що потрібно було більше тон. Швидше за все знайдуть винних серед робочих. Як це було в нас на Дуванній шахті, хтось щось виніс, хтось щось загубив. В нас багато датчиків на шахті, якщо датчик не працює – не має світла на шахті. Таке буває, що комусь хочеться багато тонн ціною крові”, - каже голова Краснодонської НПГУ Дмитро Калітвінцев.
Деталі аварії цього разу закрили від широкого загалу. Й не дивно, адже шахта приватна і охороняється наче військова база. Стороннім у копальню - зась. Журналістів жахаються навіть гірники. При наближенні телекамер одразу замовкають і нічого не говорять. Втім часом прориває і їх.
“Роби не має, розумієте? До нас відносяться як до худоби. Ось вийшов з бані. На вулиці 30 градусів морозу, в холодній бані помився. Роба цвіте. Ми не люди. Ми для них натуральний скот. Я звичайно собі вирок приписую, вони платять копійки, а забирають останнє. Я хочу сказати – заберіть робу, заберіть життя, заберіть чоботи. Що? Що вам ще треба?”, - каже гірник шахти "Суходільська-Східна" Ігор Сметанін.
"Суходільска-Східна" давно має лиху славу. Вугілля тут видобувають в умовах підвищеної небезпеки через постійні викиди метану. У 92 році вибух забрав життя шістдесяти трьох гірників, у 2006-му - восьми. Втім, влада запевняє, зараз усе інакше.
“Це єдине підприємство в області, єдиний холдинг, де проведені великі роботи щодо дотримання правил техніки безпеки і для тих людей, які знаходяться в зоні видобутку вугілля”, - каже голова Луганської ОДА Володимир Пристюк.
На шахті Бажанова, що у Макіївці на Донеччині, гірники звинувачують у загибелі своїх колег керівництво підприємства. Кажуть, копер, під яким загинуло 11 шахтарів, був в аварійному стані.
“Лебідка була розцентрована. Всі ця вежа ходором ходила. Якщо людей посилали на ремонт, то вони відмовлялися, казали, я не поїду туди”, - каже син загиблої Олександр Кулініч.
Напередодні і на Луганщині, і на Донеччині проводжали в останню путь загиблих гірників. Наймолодшому з них було лише 19. Без батьків у сім’ях шахтарів залишилися 28 дітей, 13 з них - неповнолітні.