Невдалий запуск корабля коштував російському бюджету 2,6 мільярдів рублів. За іронією долі, Росія з почестями запускала в космос цей корабель, адже разом із 2,5 тонн продовольчого вантажу "Прогрес" віз у відкритий простір георгіївські стрічки до 9 травня. У Роскосмосі уже назвали 5-7 травня терміном входження корабля у щільні шари атмосфери Землі.
А тим часом у мережі уже з'явився сайт, на якому можна стежити онлайн за падінням російської космічної вантажівки "Прогрес М-27М". Використовуючи карти Google, сайт www.n2yo.com відобразив на них піктограму корабля, що показує траєкторію неконтрольованого зниження.
The Telegraph: Як Брюс Вілліс врятує "Прогрес"
The Telegraph змоделював 5 версій розвитку ситуації, хоча лише одна з них звучить правдоподібно:
1. Російські високопосадовці з космічної галузі кажуть, що корабель, швидше за все, згорить без сліду над Тихим океаном наступного тижня, залишивши невелику вм'ятину на російській національній гордості і, можливо, страховій компанії "Роскосмосу", але не нашкодить нікому. Антикульмінація таким чином є надзвичайно малоймовірною.
2. Його зіб'є, як в епізоді із "Зоряних воєн", одна із космічних наддержав у тихоокеанському регіоні (або Північна Корея), у якої свербітимуть руки і яка претендує на панування у космічній сфері. Китай аналогічно підірвав один зі своїх зниклих супутників 2007-го року, так що в історії вже є прецедент.
3. Корабель-утікач кидає виклик законам фізики, виривається з навколоземної орбіти і зникає геть в просторі, і його більше ніхто ніколи не побачить.
4. NASA відправляє Брюса Вілліса пілотувати шаттл до корабля-втікача, він перестрибне через борт і благополучно скерує його до Міжнародної космічної станції (або підірве його). Та, на жаль, 60-річний Брюс Вілліс на таке вже не спроможний. А для астронавтів з МКС зробити щось подібне було б самогубством.
5. Корабель падає на Землю 7 травня десь в районі Британських островів. Статистика мало говорить про російську інтервенцію з космосу, але це б додало драматичних ноток.
Інтерфакс: На борту корабля стався вибух
Жарти жартами, а фахівці вважають, що причиною сходження корабля з орбіти був вибух.
Джерело, близьке до розслідування обставин втрати корабля, розповіло "Інтерфаксу", що російські та американські засоби стеження за космосом зафіксували появу біля "Прогресу" "хмари" з декількох десятків "незрозумілих фрагментів", які могли там з'явитися "в результаті вибухового ефекту".
За його словами, вибух, "швидше за все, стався в момент поділу корабля від третього ступеня". На це вказує і більш висока орбіта, на якій опинився "Прогрес", і сильне обертання апарату навколо своєї осі. При цьому зрозуміти, що вибухнуло, поки фахівці не можуть.
Радіо Свобода: У російської космічної галузі є проблеми
Можливо, через цей аварійний старт доведеться переносити запуск наступної вантажівки. Тепер виникає питання, як поповнити запаси на МКС, пише "Радіо Свобода".
Військово-економічний оглядач журналу "Цілком таємно" Володимир Воронов вважає, що "рано чи пізно повинен був позначитися розвал космічної галузі після кінця Радянського Союзу". Адже цей ракетно-космічний комплекс не належав одноосібно Росії, він був розірваний по дрібних шматочках по території всього Союзу.
Поки були радянські заготовки та напрацювання, поки існували якісь блоки, вироблені до розпаду Радянського Союзу, поки залишалося якась кількість деталей, вироблених знову ж до розпаду СРСР, — можна було збирати ракетні комплекси з мінімумом імпортних складових, — і це працювало,
— наголосив експерт.
"А тепер, навіть якщо вдається налагодити кооперацію, її складові частини вже зовсім інші", — додав Воронов.
Time: Погана новина для Росії
Вантажний корабель "Прогрес", запущений за допомогою "Союзу" 28 квітня, почав, за визначенням NASA, "повільно обертатися навколо своєї осі". Некероване обертання корабля — це дуже погано, пояснює оглядач Time Джеффрі Клугер.
Проблема виникла в невдалий момент для Росії,
— продовжує Клугер.
І проблема ця лежить у фінансовій сфері. З МКС зараз зістикований вантажний корабель Dragon американської компанії SpaceX. Вона, а також Orbital Sciences, що використовує "вантажівки" Antares, уклали контракти на доставку вантажів на МКС. "Прогреси" успішно літають набагато довше, ніж два цих нових кораблі, але нинішній збій — другий з 2011 року.
Як очікується, до 2017 року Dragon і CST-100 (розробка Boeing) почнуть доставляти на МКС екіпажі. Це вдарить не тільки по самолюбству, але по фінансах Росії.
The Independent: Ми не приречені?
"Можливо, це катастрофічний сценарій для співробітників ЦУП (Центру управління польотами — "24"), але він не представляє особливої загрози для тих, хто перебуває на Землі або в космосі", — пише The Independent.
Після успішних польотів транспортний вантажний корабель зазвичай відправляється назад на Землю, де він повинен згоріти після входження в атмосферу десь над Тихим океаном, пояснює журналіст Ендрю Гріффін. Процес буде приблизно таким же і цього разу — аеродинамічний опір і спека розірвуть капсулу на частини, знищивши її практично повністю.
"Оскільки ймовірність того, що щось впаде в населеному районі, дуже мала і навряд чи від корабля щось залишиться, швидше за все, проблеми з "Прогресом" стануть дорогою і неприємною невдачею, але не трагічним лихом", — підсумовує автор публікації.
Bloomberg: Астронавти сильно не постраждали
"Хоча на російському космічному кораблі, який віз їжу і воду на МКС, у вівторок сталася аварія, як запевнили в НАСА, у команди достатньо продуктів, щоб протриматися до літа", — пише кореспондент агентства Bloomberg.
Це вже другий випадок за останні місяці, коли зірвалася запланована поставка продовольства команді МКС, однак, продукти в космонавтів не закінчаться, хоча й раціон стане одноманітнішим.
Дивіться відео: Російський космічний корабель неконтрольовано падає на Землю