Верховна Рада ухвалила в другому читанні закон про україномовні квоти на телебаченні 23 травня. Відтепер частка україномовного контенту в телеефірі становитиме 75%.

Читайте також: "Інтер" виступив проти української мови в ефірі та захищає російську

Ще в березні, коли закон про квоти ухвалили у першому читанні, Нацрада з питань телебачення і радіомовлення опублікувала результати моніторингу українських телеканалів. Ситуація з українською мовою у телеефірі дуже різна: від 26% до 100%. Найбільша частка використання української мови зафіксована в ефірі телеканалу "Еспресо", а найменша – на телеканалах "Україна" й "Інтер".

Загалом перша п'ятірка телеканалів з найвищим показником обсягу української мови виглядає так:
"Еспресо" – 100%;
"5 канал" – 99%;
"Перший національний та "Культура" – 97%;
"24 Канал" – 96%;
"Ера" – 91%.

Серед телеканалів, у ефірі яких частка ефіру українською становить не менше 75%, також – ZiK (87%), ICTV (82%), "2+2" і "Тоніс" (78%), "ТЕТ" (77%) і"1+1" (75%).

Телеканали, які виконують закон про квоти
Телеканали, які виконують закон про квоти на українську мову

Нижче норми української мови – на таких телеканалах: "112" – 74%, "Новий канал" – 73%, СТБ – 59%, НЛО TV – 54%, News One – 54%, НТН – 46%, К1 – 42%, "Ентер" – 39%, К2 – 36%. На телеканалах "Україна" та "Інтер" обсяг трансляції українською мовою не перевищує 26%.

Телеканали, по яких вдарить закон про квоти
Телеканали, по яких вдарить закон про квоти

Читайте також: "Інтеру" доведеться навчитися цькувати Авакова українською, – медіаексперт про квоти

Як відомо, ініціатором законопроекту стала Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики, нардеп від "Народного фронту" Вікторія Сюмар. Згідно із законом у тижневому обсязі мовлення загальнонаціональних або регіональних каналів передачі і фільми державною мовою повинні становити не менше 75%. Ці квоти стосуються проміжків часу між 7:00 і 18:00 і між 18:00 і 22:00. Для телерадіоорганізацій місцевої категорії мовлення квота становитиме 50% передач і фільмів державною мовою в тих же проміжках часу. Крім того, кримськотатарська мова матиме такі ж права на телеканалах, як і українська.