Нагадаємо, 20 червня у Києві на Хрещатику загорілась історична будівля – приміщення колишнього Центрального гастроному, який звели ще у 1874 році. Це була найстарша будівля на центральній вулиці столиці. Наслідки пожежі на Хрещатику рятувальники завершили ліквідовувати лише в четвер, 22 червня. Правоохоронці розслідують пожежу як підпал. Тут вщент вигоріли дах, другий та третій поверхи.
Читайте також: Масштабну пожежу на Хрещатику у Києві зняли з дрона: відео
Олена Терещенко вже тривалий час опікується історичними будівлями Києва. Жінка впевнена – будівлю підпалили умисно.
На місці цього будинку мала виникнути багатоповерхівка. Будинок, який пережив випробування двох світових війн, був просто доведений до такого стану,
– переконана громадська активістка.
Читайте також: Із 16 об’єктів будівництва в Лаврі у Мінкультури знайшли дозвіл лише для трьох – "Схеми"
За останні декілька років така доля спіткала десятки історичних будівель. Лише на вулиці Богдана Хмельницького, де розташований гастроном, до руйнування довели ще дві будівлі. Мережевий будинок Братмана горів чотири рази, каже Олена Терещенко. Востаннє 2 роки тому. Поруч з ним Прибутковий будинок. Його теж свідомо доводили до руйнування. Трощили стіни, а в 2016-му будівля не витримала і впала. Тоді загинули двоє людей. Винні й досі не покарані.
"З'явився нібито інвестор, який мав проект на спорудження на місці цієї будівлі багатоповерхівки на 20 поверхів. Був ще проект на 12 поверхів, і, звичайно, що ця будівля на цьому місті (на вул. Хмельницького, – 24 Канал) не вмістилася б. Тому я думаю, що сусідню будівлю тут підпалили теж, щоб зробити величезний торгово-офісний комплекс", – розповіла Олена Терещенко.
Читайте також: З’явився рейтинг найбільших забудовників Києва
А ось так тепер виглядає будинок ХІХ століття на Софіївській площі. З його балкону Михайло Грушевський проголошував акт незалежності.
Його почали трощити декілька місяців тому. Вони вбили прямо в стіни будинку арматуру, без жодного проекту, і накрили його ось такою ширмою,
– розповіла Олена Терещенко.
І найстрашніше, що за ці руйнації нікого так і не покарали. Більшість історичних будівель перейшла у руки недобросовісних власників. На місті знищених будинків зводять комерційну нерухомість. Або ж просто перепродають землю.
Читайте також: Хто і як руйнує історичні будівлі у Києві: розслідування
У Київській адміністрації розводять руками, мовляв, відповідальні власники. Вони можуть тільки зобов'язати реставрувати споруду. Щоправда, максимальне покарання за невиконання так званого охоронного договору – штраф близько 200 тисяч гривень. І сплатити його власнику дешевше, ніж відновити будинок. Тож до ремонтів доходить рідко.
Після пожежі від будинку на Богдана Хмельницького залишився лише фасад. Відновити, його каже архітектор Георгій Духовичний можна. Однак, що буде далі з колишнім Центральним гастрономом – поки сказати складно. Триває слідство.