За словами заступника Віталія Кличка Володимира Прокопіва, новий балансоутримувач не робить нічого для збереження історичного об'єкта. Водночас будівля Гостинного двору перебуває в жахливому стані.

Дивіться також У Києві реставрують Гостинний двір: що планують зробити

Посадовець каже, що у КМДА немає жодної інформації від Мінкульту про заходи, спрямовані на збереження пам'ятки національного значення.

Гостинний двір треба захистити напередодні зими

Прокопів стверджує, що влада Києва з 2017 до 2021 року постійно вимагала передачі Гостинного двору з державної власності до комунальної з проведенням реставрації. Однак всупереч попереднім домовленостям та за ініціативою мінкульту будівлю передали на баланс Софії Київської.

Також, за словами заступника мера, досі не укладені договори про охорону об'єкта.


Теперішній технічний стан Гостинного двору потребує вжиття невідкладних заходів, спрямованих на його захист, особливо напередодні зими,
– підкреслив Прокопів.

Через це у КМДА вимагають у мінкульті відповісти на кілька запитань:

  • Чи вживалися заходи, спрямовані на спонукання уповноваженого органу управління на укладання охоронного договору на будівлю Гостинного двору?
  • Чи призначалися відповідні охоронні заходи, спрямовані на збереження об’єкта та чи розроблялася відповідна науково-проєктна документація?

Що відомо про Гостинний двір у Києві

  • Торговельний комплекс на Контрактовій площі постійно перебував у реєстрі пам'яток архітектури, але його виключили звідти за часів Януковича.
  • У 2012 році Київрада передала землю під будівлею в оренду на 5 років. Компанія "Укрреставрація" мала відреконструювати приміщення під торговельно-офісний центр.
  • Через 3 роки "Укрреставрація" погодилася законсервувати будівлю, а 22 грудня Кабінет міністрів підтримав рішення суду про визнання його пам'яткою архітектури.
  • У Міністерстві культури не включали пам'ятку до реєстрів. Зробили це лише 19 травня 2021, коли очільник відомства Олександр Ткаченко вже боровся за приміщення з КМДА.