Міський голова Андрій Садовий звернувся сьогодні до прем’єра та Президента з проханням визнати цю територію зоною надзвичайної екологічної ситуації. А у відповідь почув, що центральна влада готова допомогти, щоправда, чомусь заговорила про політичне підґрунтя надзвичайної ситуації. Непотріб, виявляється, може бути елементом великої політики та великого бізнесу, якщо правильно ним розпорядитися.
Запах духмяної піци панує над Неаполем. Але вряди-годи його витісняє запах непотребу. Місцева мафія, яка контролює захоронення відходів із підприємств та вивіз сміття, має бетонний аргумент у протистоянні із владою – гори непотребу на вулицях міста.
Так стається щоразу, коли мова заходить про нові сміттєпереробні заводи. Мафії вони не потрібні, бо втратить клієнтів і прибутки.
Сміттєві розбірки є і в Україні. У 2009-му Тернопіль нагадував Неаполь. Тоді протягом 12 днів звалище блокували місцеві жителі, які не пропускали сміттєвози. Ні переговори, ні вчасна проплата ситуацію не рятували. Владі міста довелося через суд його розблоковувати.
"Була таки до певної міри політична складова, коли настрої людей підігрівалися, бо зараз технології використовуються ті самі, але спротиву не має", – розповів прес-секретар міськради Тернополя 2007-2010 років Олег Удич.
Сьогодні із Львова сміття вивозять на різні звалища. Ситуацію вдається тримати під контролем.
"Зараз забрали сміття з території міста Львова. Деякі машини просто завантажені і чекають, коли дадуть погодження те, чи інше місто, щоби вивезти сміття", – сказала заступник голови міської комісії з надзвичайних ситуацій Ірина Маруняк.
Та тільки домовленості про захоронення стають публічними, одразу починається гра на нервах.
Колишній очільник міського управління зовнішньоекономічних відносин, а нині нардеп Сергій Кіраль запевняє, що місто доклало багато зусиль аби цивілізовано вирішувати проблему відходів. Але проекти нового звалища та сміттєпереробного заводу не відповідали екологічним вимогам.
"Якщо б була хоча б одна пропозиція, яка би відповідала критеріям, які не я визначив сам, чи міський голова. Це були визначені речі, спільно з нашими фахівцями, еспертами, радниками, Міжнародною фінансовою корпорацією", – сказав Кіраль.
Обласні депутати пропонують Грибовицький полігон рекультивувати до 2020 року. А до уряду звернулись по допомогу – просять 60 мільйонів гривень. Міська ж влада готова до співпраці з інвесторами та міжнародними банками для реалізації проекту будівництва сміттєпереробного заводу.
Тим часом на Грибовицькому сміттєзвалищі пожежа триває. Пошукові роботи зниклого безвісти еколога припинено через загрозу нового зсуву. Тому ризикувати життям рятувальників не варто, кажуть в ДСНС.