Сьогодні найефективнішим методом запобігання менінгококовій інфекції, важкому перебігу цієї хвороби та появі ускладнень від неї є вакцинація.

До теми Коли потрібно вакцинуватися дітям та дорослим: календар обов'язкових щеплень

У 2020 році ми усі побачили, як світ зупинився через поширення інфекційного захворювання і переконалися у тому, наскільки складним може бути життя без вакцин.

Вчасно розпізнати менінгіт – зберегти собі життя

Менінгококовий менінгіт – гостре інфекційне захворювання, збудником якого є бактерія менінгокок. Це відносно рідкісна хвороба, але це не робить її менш небезпечною.

Без вчасної та професійної допомоги менінгококова інфекція може забрати життя людини всього впродовж 24 годин після появи перших симптомів. Також вона може призвести до інвалідності, втрати слуху та пошкодження головного мозку, які вкрай важко лікуються.

Менінгококовий менінгіт вважається дитячою хворобою, тому що найчастіше вражає саме дітей віком до 5 років. Але насправді захворіти може кожен, адже другий пік захворюваності припадає на підлітковий та дорослий вік. Окрім того, відносно значна кількість хворих спостерігається також серед людей старшого віку.

Підступність захворювання у тому, що ранні симптоми хвороби досить типові та нагадують грип чи застуду. Саме через відсутність вчасно наданої допомоги помирає кожен десятий хворий.

Ранні симптоми менінгококового менінгіту:

  • Лихоманка
  • Головний біль і збільшення тонусу потиличних м’язів
  • Нудота та блювання
  • Світлобоязнь (чутливість до світла)
  • Сплутаність свідомості

20% людей, які перехворіли на менінгіт, страждають від наслідків менінгіту решту свого життя. Серед них: ампутація кінцівок, втрата слуху та серйозні пошкодження мозку.

Як передається менінгіт?

Менінгококова інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Людина може поширювати недугу під час чхання чи кашлю, або ж під час тісного контакту, наприклад, через поцілунки.

Більше інформації про менінгококову інфекцію та запобігання менінгококовому менінгіту ви знайдете на спеціальному порталі https://vaccinehub.sanofi.ua/meningitis

Вакцина – єдиний ефективний захист: які є вакцини проти менінгококової інфекції

Універсальної вакцини, яка могла б захистити від менінгококової інфекції, не існує. Нині у світі є вакцини, які захищають від п’яти найпоширеніших бактеріальних серогруп – A, B, C, W, Y.

Які вакцини проти менінгіту є в Україні

Джерело: Ліки Контроль

Сьогодні в Україні зареєстровано дві вакцини проти менінгококової інфекції, одна з яких виробництва Санофі Пастер (Франція). Вакцина призначена для активної імунізації проти менінгококової інфекції, спричиненої Neisseria meningitidіs серогруп A, C, Y і W-135. Цю вакцину вводять людям віком від 9 місяців до 55 років. Дітям 9 – 23 місяців вакцину вводять двома дозами з інтервалом у 3 місяці. А людям від 2 до 55 років достатньо однієї дози.

Обидві вакцини можна вводити паралельно з іншими вакцинами, які входять до календаря щеплень, та й загалом з іншими вакцинами будь-якого типу.

Вакцини від менінгококової інфекції не містять живих бактерій і аж ніяк не можуть спричинити появу хвороби.

В Україні вакцинація від менінгококової інфекції не входить до національного календаря профілактичних щеплень, але відноситься до рекомендованих. Це в жодному випадку не означає, що вона не потрібна. Це означає, що її не закуповують за державний кошт. Вакцину проти менінгококової інфекції можна закуповувати за кошти місцевих бюджетів або ж придбати її самостійно.

У квітні 2021 року компанія з соціологічних досліджень Gradus у партнерстві з фармацевтичною компанією Санофі в Україні провели дослідження, щоб дізнатися ставлення українців до рутинної вакцинації.

Жителі країні вважають, що до офіційного національного календаря щеплень в першу чергу потрібно додати вакцини від таких хвороб: гепатиту А (48,9%), менінгококової інфекції (35,2%) та грипу (34,9%).

Найбільшу стурбованість питанням включення вакцини від менінгококової інфекції до календаря щеплень продемонстрували киянки, чоловіки ж більш переймаються включенням щеплень від гепатиту А.

До слова, сьогодні щеплення від менінгококової інфекції є рекомендованим та покривається коштом держави для неповнолітніх громадян США та країн Європи через серйозність перебігу хвороби та можливість розвитку хронічних ускладнень.

Ірина Волошина, доктор медичних наук, професор кафедри сімейної медицини, терапії, кардіології та неврології ФПО ЗДМУ

“На жаль, сьогодні щеплення від менінгококової інфекції, грипу та гепатиту А не входить до національного календаря обов’язкових профілактичних щеплень, але ми, лікарі, рекомендуємо вакцинувати дітей та дорослих від цих захворювань власним коштом, адже вакцинація — це єдиний надійний спосіб захисту від цих інфекційних захворювань та важких ускладнень від них”.

Тут важливо розуміти, що ваше здоров’я та здоров’я ваших дітей – у ваших руках. Тому якщо держава поки що не може дозволити собі закупівлю ще однієї вакцини, ви можете подбати про це самі. Обов’язково запитайте у свого сімейного лікаря та педіатра про вакцинацію від менінгококової інфекції, щоб захистити себе і свою дитину якомога раніше.