За кілька років роботи комісії під жорстким контролем ООН результати були приголомшливі – реформоване правосуддя і десятки високопосадовців за ґратами, включно з колишнім президентом республіки.

Аналогом такого органу в Україні могло б стати Національне антикорупційне бюро – правоохоронний орган, створений після Революції Гідності. Чого поки бракує?

Про це журналісти програми "Схеми" (спільний проект "Радіо Свобода" та телеканалу "UA:Перший") поговорили з Карлосом Кастресаною, який три роки очолював комісію у Гватемалі. У Київ він приїздить не вперше, адже в Україні його залучають до написання звіту щодо покращення ефективності роботи українських антикорупційних органів. Тим більше, що на його очах розгортається дискредитаційна кампанія проти українського НАБУ.

Читайте також: Міжнародне суспільство чекає від України результатів – голова IDLO

У 2006 році рівень корупції в Гватемалі зашкалював. Колишній президент переховувався у Мексиці від обвинувачення у розкраданні державних 15 мільйонів доларів, колумбійські та мексиканські наркокартелі разом з силовиками фактично керували окремими регіонами країни.

У світовому рейтингу Transparency International за рівнем корупції країна перебувала тоді на 111-й сходинці, на одному рівні із Замбією та Лаосом.

У 2007 Міжнародну комісію проти безкарності очолив Карлос Кастресана – один з найвідоміших борців із корупцією у світі. Тільки за перший рік його служби Гватемала покращила показники у світовому рейтингу – до 96-ї сходинки.

Карлос Кастресана згадує: "Мій досвід боротьби з корупцією – це два абсолютно різні етапи. Перший – коли я 10 років відслужив антикорупційним прокурором у моїй країні, Іспанії, другий – у Гватемалі. В Іспанії були проблеми, але це відбувалось в моїй країні, тож я був дуже добре знайомий із тим, як насправді розслідують корупцію. Інша справа – у Гватемалі, де ми були іноземцями, які намагалися навести лад в чужій країні, працюючи у партнерстві з місцевими прокурорами, поліцейськими та суддями. Це було набагато складніше, та й відповідальність була серйознішою".

Карлос Кастресана – один із найвідоміших борців із корупцією

В Іспанії Кастресана пропрацював адвокатом, суддею, прокурором та навіть державним обвинувачем Верховного суду. Він йшов проти мафії, корумпованих бізнесменів та чиновників, включаючи екс-прем'єра Італії Сільвіо Берлусконі, сприяв арешту диктатора Августо Піночета.

У Гватемалі ж йому довелося відбудовувати правосуддя майже з нуля.

Ми приїхали до країни, де система безпеки та правосуддя була майже знищена. Судова влада дуже корумпована, прокуратура також фігурувала у серйозних корупційних справах. Так само і поліція. Тому громадяни не довіряли державним органам, не співпрацювали з ними. Якщо десь і були чесні чиновники, вони все одно не могли вирішити проблему,
– розповів Кастресана.

Що саме з гватемальського сценарію успіху могла би запозичити для себе Україна – дивіться у програмі.