Заочний арешт Жеваго
Згідно з відомостями від САП, особу, яка перебувала на момент вчинення злочину і зараз знаходиться у Франції, було повідомлено про підозру в рамках міжнародного правового співробітництва. Як стало відомо, мова йде про мільярдера, колишнього нардепа Костянтина Жеваго.
Читайте також: Від успішного бізнесу до міжнародного розшуку: як заробляв свої статки Костянтин Жеваго
Прокурори САП та детективи НАБУ повідомили про підозру у наданні неправомірної вигоди голові та суддям Верховного суду власнику групи "Фінанси і кредит". Дії особи кваліфіковані за ознаками злочину, передбаченого частиною 4 статті 369 Кримінального Кодексу України,
– йдеться у повідомленні САП.
Адвокати будуть оскаржувати рішення
Адвокати Жеваго додали, що запобіжний захід обирали без присутності колишнього нардепа та мільярдера. Вони припускають, що можливою метою таких дій є подальше проведення розслідування без участі Жеваго.
Вважаємо такі дії НАБУ та САП маніпулятивними. Адже, понад рік детективи комунікували та здійснювали всі необхідні процесуальні дії за участі Костянтина Жеваго. У такий спосіб детективи позбавляють його можливості захищатися від необґрунтованих звинувачень проти нього, чим порушують його конституційні права,
– наголосили адвокати.
Жеваго також відреагував на те, що запобіжний захід обирали без його присутності. Він наголосив, що був дуже здивований, коли дізнався про це від своїх адвокатів.
Я дуже здивований дізнатись від своїх адвокатів, що суд обрав мені запобіжний захід у вигляді тримання під вартою у цій справі без моєї участі. І це відбулось не дивлячись на те, що суд повідомив мене про засідання, але надалі не допустив мене до безпосередньої участі в ньому, що порушує процедури, яких вимагають українські та міжнародні закони,
– заявив Жеваго.
Колишній нардеп заявив, що детективи НАБУ також порушили вимоги КПК України, адже не вручили клопотання про обрання запобіжного заходу.
"Крім того, детективи НАБУ порушили вимоги КПК України, не вручивши мені клопотання про обрання запобіжного заходу. Хоча до цього всі документи мені вручалися. Мені незрозумілий такий вибірковий підхід та чому суд закриває очі на наявні порушення закону. Я неодноразово підтверджував і підтверджую готовність співпрацювати зі слідством у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом. Про це з першого дня я повідомляв органи слідства безпосередньо та у своїх відкритих зверненнях", – додав він.
Адвокати додали, НАБУ та САП в установленому порядку були поінформовані паном Жеваго про його місцезнаходження на території Франції. Згідно з КПК, у такому випадку слідчі та процесуальні дії повинні проводитися на території країни перебування. Саме з цією метою детективи НАБУ почали здійснювати у Франції процесуальні та слідчі дії за участі Костянтина Жеваго в порядку міжнародної правової допомоги. Пан Жеваго в контакті з НАБУ та САП, завжди з'являється за викликом до французьких правоохоронних органів, отримує у Франції процесуальні документи від НАБУ, у разі необхідності відповідає на них та бере участь у процесуальних діях, ініційованих Бюро.
"Нам відомо, що завтра відбудеться допит Костянтина Жеваго. За словами детективів, вони планують приїхати до столиці Франції, щоб безпосередньо брати участь у допиті нашого клієнта. Такий самий намір має і прокурор САП. Тобто, з одного боку, НАБУ більше ніж рік проводило і проводить слідчі дії за участі пана Жеваго, а з іншого – вважає це неможливим і обирає запобіжний захід у вигляді тримання під вартою заочно", – зазначила Наталія Пушина, адвокатка Костянтина Жеваго.
Пушина також додала, що "заочно було обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту людині, яка ніколи не переховувалась і не переховується від органів слідства та суду, комунікує з ними, постійно прибуває за всіма викликами до слідчих і бере участь у всіх слідчих та процесуальних діях".
Маніпулятивне рішення взяти під варту дозволяє детективам ініціювати здійснення спеціального досудового розслідування (in absentia) щодо нашого клієнта, що виключає його участь у ньому. Тобто, Костянтин Жеваго вже не зможе особисто користуватися своїм правом на захист,
– додала Наталія Пушина.
Адвокати оскаржуватимуть незаконне рішення слідчого судді до апеляційної палати ВАКС. І сподіваються на справедливий та неупереджений розгляд цієї справи даною судовою інстанцією.
Які деталі справи Князєва
- У травні 2023 року Національне антикорупційне бюро та САП оголосили про розкриття схеми одержання неправомірної вигоди на суму 2,7 мільйона доларів керівництвом і суддями Верховного Суду. Згодом Жеваго було оголошено у міжнародний розшук.
- За версією слідства, хабар був отриманий у зв'язку з прийняттям 19 квітня 2023 року Великою палатою ВС рішення у справі про визнання законності придбання у 2002 році пакета акцій Полтавського гірничо-збагачувального комбінату компанією Ferrexpo, одним з акціонерів якої є бізнесмен Костянтин Жеваго.
- 18 травня Вища рада правосуддя санкціонувала утримання Князєва під вартою. Пізніше розмір застави був зменшений до 18,168 мільйона гривень, і 31 січня 2024 року цю суму було внесено. Того ж дня Князєва звільнили з-під варти.