Для України найкращим сценарієм було б те, якби місія МАГАТЕ залишилася б на ЗАЕС до деокупації територій навколо неї. Про це 24 каналу розповів директор програм політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.
Зверніть увагу Гауляйтер Запоріжжя погрожує не пустити місію МАГАТЕ на ЗАЕС
Фактор стабільності
Експерт зазначив, що місія МАГАТЕ їде на Запорізьку АЕС після глобальної світової дискусії, яку сама ж росія "підігріла на тему того, хто винен у всьому й чи є там реальна ядерна загроза".
Якщо місія МАГАТЕ доїде до атомної станції, то вона однозначно стабілізує ситуацію. Під час перебування місії у росіян точно відсутній план підривати її, або робити там якісь події, які можуть призвести до ядерного вибуху. Постійна присутність місії була б найкращою гарантією, що АЕС залишатиметься в робочому або напівробочому стані,
– пояснив аналітик.
На його думку, після прибуття на об'єкт місія оцінить роботу станції та проаналізує стан справ.
"Чому місія їде такими труднощами й чому обстрілюють "коридори"? росії загалом важко сприймати, що вона вже їде й що нема можливостей, щоб це зупинити. Ця місія, фактично, покаже і доведе, що вся справа лише у росії. Її підсумком буде те, що вся відповідальність і те, що там відбувається, лежатиме виключно на кремлі, на москві й на путіну", – вважає Солонтай.
Радимо У МАГАТЕ планують провести на Запорізькій АЕС кілька днів: окупанти мріяли про один
За його словами, з цієї причини у путіна найближчим часом не буде планів "підірвати щось на АЕС".
"Проблема в іншому – які самі по собі росіяни. Знаючи їх і розуміючи, з якими людьми вони працюють – вони знають, що якийсь п'яний ванька може щось зробити. Це справді може закінчитися трагедією. Там відсутні всі необхідні засоби безпеки – в цьому проблема", – додав він.
Якими можуть бути сценарії розвитку ситуації на ЗАЕС: дивіться відео
Загрози після місії
Солонтай переконаний, що найближчим часом загроза інцидентів на ЗАЕС зменшиться.
"Окрім місії МАГАТЕ був візит в Україну Ердогана. Одна з реальних причин, чому президент Туреччини був в Україні – це Запорізька АЕС, тому що в одному зі сценаріїв радіація дійде аж до Туреччини та Анкари. До станції сьогодні прикута величезна увага, але вона є тимчасовим методом стримування", – зауважив експерт.
Читайте також Україна робить все, щоб експерти МАГАТЕ почувалися у безпеці: заява МЗС
На його думку, довгостроковим методом усунення небезпеки щодо Запорізької АЕС мала б бути деокупація території навколо станції.
"Це необхідно робити, щоб у майбутньому звільнити Південь. По дорозі на Бердянськ, Мелітополь, Генічеськ, Скадовськ і Крим все одно потрібно звільнити Запорізьку АЕС. До деокупації залишається трохи часу. Тому, що буде між місією МАГАТЕ і до цього моменту – це велике і небезпечне питання", – підкреслив аналітик.
З його слів, для того, щоб уникнути в середньостроковій перспективі будь-яких аварій, бажано, щоб місія МАГАТЕ, приїхавши на станцію – там і залишилася.
МАГАТЕ, на жаль, їде з короткостроковою місією. Щоб заїхати, взяти інформацію, повернутися, розглянути її, а вже потім – питання про довгострокову місію. Якщо МАГАТЕ справді відповідає за ядерну безпеку – вони мали б "обманути" весь світ. Приїхати туди та сказати, що залишаються. Очікувати на таку позицію від них – даремно,
– резюмував Солонтай.
Ризики для місії МАГАТЕ: що відомо
- Очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі 30 серпня перед місією на Запорізьку АЕС зустрівся з президентом Володимиром Зеленським у Києві. Зеленський зазначив, що через окупацію Запорізької АЕС російськими військовими існують великі ризики щодо вибуху атомної станції та зриву роботи ядерних реакторів.
- Зеленський зазначив, що очікує від місії МАГАТЕ стратегічних рішень. Зокрема, йдеться про демілітаризацію ЗАЕС, виходу всіх військових росії та звільнення атомної станції. Президент додав, що ЗАЕС повністю має перейти під контроль України, оскільки "тільки так можна усунути будь-які ризики, пов'язані з атомною енергетикою".
- Глава МЗС Дмитро Кулеба зауважив, що росіяни категорично відкидали можливість допуску місії МАГАТЕ. Домовленість про те, що місія є можливою, була досягнута лише минулого тижня.
- Місія Міжнародного агентства з атомної енергії на ЗАЕС розпочнеться 31 серпня і триватиме до 3 вересня.
- 31 серпня стало відомо, що місія МАГАТЕ прибула до Запоріжжя.
Вас також може зацікавити – путін не знає, що робити з ЗАЕС: дивіться відео