“Ми можемо його оцінювати як режисера новатора, який створив, намагався ввести український театр в європейський контекст. І прищепити українському театру ту новітню естетику, зробити його авангардним, сучасним. Завдяки Курбасу розвинулась школа сценографії в Україні. Власне український авангард, він багато в чому здійснився саме завдяки Курбасу”, - каже мистецтвознавець Ганна Васелевська.

У 30-х роках минулого століття Лесь Курбас був репресований. Його звинуватили в націоналістичних збоченнях. Але і на Соловках митець зумів організувати свій театр.

“Якщо Мхат Станіславського в той час говорив про Любов Ярову, яка стала класиком героїчної радянської культури за те, що донесла на свого чоловіка в ЧК, як і Павлік Морозов, який доніс на свого батька, і це були герої. Курбас категорично заперечував цю логіку ставлення до людини. І він поставив геніальну виставу “Народний Малахій”, яка сьогодні входить в 100 шедеврів всіх часів і народів”, - каже директор Центру театрального мистецтва ім.Л.Курбаса Неллі Корнієнко.

Лесь Курбас був засновником спочатку політичного, а потім і філософського театру в Україні. Філософський театр - легендарний "Березіль", діє у Харкові досі.