Після двотижневих слухань у грудні минулого року та піврічного розгляду справи Міжнародний суд виніс свій вирок 22 липня. Вердикт такий - декларація про незалежність Косова не порушує загального міжнародного права. Іншими словами - міжнародний суд підтвердив легітимність одностороннього проголошення незалежності Косова від Сербії у лютому 2008 року.

"Суд вважає, що загальне міжнародне право не забороняє декларацій про незалежність. Тому декларація незалежності Косова не порушує міжнародного права", - каже голова Міжнародного суду Хісаші Овада.

На відміну від рішень міжнародного суду ООН, консультативні висновки Гаазького суду не мають обов'язкової сили. Та політичні наслідки все ж будуть. Влада Косова назвала рішення суду великою перемогою. Косовські посадовці вже взялися святкувати і навіть відкоркували шампанське.

"Цей вердикт означає, що незалежність Косова потрібно усім визнати якомога швидше, бо причин відтягувати із цим рішенням немає. Незалежність Косова це уже реальність", - каже прем’єр-міністр Косова Хашім Тачі.

Кардинально протилежні настрої у Белграді. Президент Боріс Тадіч наголосив, що Сербія ніколи не визнає незалежності Косова. Сербські посадовці наголошують - суд лише "технічно" відповів на питання і не надав вичерпного тлумачення стосовно того, чи мали косовські албанці право на відокремлення від Сербії.

"Постанова суду про те, що сама декларація не порушує міжнародного права є дуже важкою для Сербії і сумною звісткою для нашої нації. Однак, вважаю, що суд однобоко розглянув це питання і не прокоментував те чи мало Косово право від’єднуватись від Сербії, а лише розглянув технічне питання про декларацію незалежності", - каже президент Сербії Боріс Тадіч.

У Белграді застерігають, що визнання незалежності Косова може стати прецедентом, який наслідуватимуть й інші регіони у всьому світі. За словами глава МЗС Сербії Вука Єреміча - тепер жоден кордон у світі не буде у безпеці. Адже недарма серед головних противників відокремлення Косова - країни, на території яких існують сепаратистські настрої - Росія, Китай, Іспанія, Кіпр.

Прецедент, який створив Гаазький суд, вочевидь абсолютно не хвилює США та ЄС. І у Вашингтоні, і в Брюсселі голови зовнішньополітичних відомств майже в унісон привітали консультативний висновок Міжнародного суду. У США лишень додали - Белград та Приштина повинні вирішити суперечку за столом переговорів.

"Ми вважаємо, що рішення суду нівелює усі невизначеності стосовно статусу Косова. На нашу думку, тепер усім країнам, зокрема сусідам Косова і Сербії, слід визнати цей вирок", - каже речник держдепартаменту США П. Дж. Кроулі.

В українському зовнішньополітичному відомстві ще визначаються з позицією - визнавати чи ні незалежність Косова. Однак дипломати зазначають - іншого рішення від міжнародного суду не варто було чекати.

Нагадаємо, з 1999 по 2008 рік Косово перебувало під управлінням ООН. Цьому передувала військова операція країн НАТО проти Югославії. Косово в односторонньому порядку оголосило незалежність у лютому 2008 року.

Відтоді незалежність колишнього сербського краю визнали 69 держав, зокрема США та низка країн ЄС. Утім, 12 держав, серед них Росія та Сербія визнали декларацію Приштини такою, що суперечить міжнародному праву. Оглядачі піддають сумніву те, що після рішення Міжнародного суду конфлікт врегулюється і у регіоні встановиться мир. Наразі про безпеку тут дбають ці незворушні поліцейські ЄС.