У далеких 60-х інноватори пробували використовувати ароматизатори в кінотеатрах. Однак втілення ідеї було невдалим - система дуже шуміла, а запахи вивітрювалися надто довго. До здійснення задуму повернулися тільки зараз. Науковці з Університету Кейо вирішили - було б непогано, якби популярні сьогодні фільми і 3D-зображення мали ще й запахи. Дослідники розробили технологію, яка дозволяє за допомогою спеціально модифікованого принтера передавати різні аромати.
“Запах складно поєднати зі звичним для нас медіа. І я подумав, чому б не розподілити аромати на крихітні частинки? Зробивши це, можна буде управляти запахом. Я проконсультувався з багатьма спеціалістами, і зрештою вирішив використати принтер”, - сказав професор Університету Кейо, керівник проекту Кенічі Окада.
Для втілення цієї ідеї у життя японські винахідники використали звичайний струменевий принтер. Тільки замість картриджів з чорнилами, пристрій використовує резервуари зі специфічними парфумами. Вченим вдалось синтезувати аромати лимона, ванілі, лаванди, кориці, грейпфрута і м'яти.
Наразі дослідники працюють над розробкою нових запахів та поєднанням їх з друком фотографій. Однак визнають - створити пристрій для загального користування, який зможе передавати будь-які аромати, непросто. Адже запах складається з багатьох компонентів, там немає аналога формули RGB, і не можна, скажімо, з полуничного аромату синтезувати шоколадний.
“Ми поки не можемо створити складні запахи. До прикладу, аромат букету троянд чи сморід зіпсованої їжі. Зараз це дуже складне завдання. Окрім цього, на жаль, запах на папері недовговічний”, - зазначив Кенічі Окада.
Одне з головних завдань розробників - зробити винахід менш громіздким та доступнішим. Адже інноваційний принтер - дуже дорогий у виробництві, а науковці хочуть, щоб фільми із запахом могли переглядати усі.
“Якщо нам це вдасться, то система матиме велике майбутнє, особливо у розважальній галузі. Лише уявіть - можна дивитися фільми, рекламу і відчувати запахи. Я б назвав це запахобаченням”, - каже професор.
Непогані перспективи "Пахнючого друку" і в медицині. Такі системи можуть допомогти людям з дефектами пам'яті, а ще новинку можна буде використовувати для перевірки нюху пацієнта.