Він упевнений, що саме створення прозорих реєстрів по відшкодуванню ПДВ буде свідчити про готовність нового уряду реформувати податкову систему.
"Не потрібно ні прийняття змін до закону, ні якихось наказів Мінфіну. Потрібно просто бажання. І бізнес побачить, бізнес повірить і зрозуміє, що реально реформи відбуваються", – вважає економіст.
Він нагадав, що, коли виконував обов'язки глави служби (з кінця лютого 2015-го до травня 2015-го, – 24), то "зробив реєстри повністю прозорими, з чіткою хронологією".
"Я зустрічався з представниками багатьох великих і середніх компаній і пояснював їм, що тепер вони можуть прогнозувати повернення ПДВ, і не потрібно ні до кого йти на уклін. Отримав дуже схвальну реакцію – говорили, що як раз такої прозорості вони і чекали. При цьому був політичний тиск, були погрози, щоб цей реєстр не подавати в такому вигляді. Але я його не відкликав і в квітні він був виконаний", – нагадав Мокляк.
Фахівець додав, що це був перший і останній виконаний реєстр, який вдалося сформувати на прозорих принципах.
"Починаючи з травня реєстри формувалися за іншим принципом", – зазначив Мокляк і нагадав, що на той час у нього вже не було впливу на ці процеси.
Крім прозорості відшкодування ПДВ, одним з найбільш важливих завдань для уряду, Мокляк назавав зміну підходу до збору податків.
"У нас історично одним з найважливіших критеріїв роботи фіскальної служби на будь-якому рівні – голови служби, області, району – вважалося виконання планів по зборах... Люди намагаються виконати план практично за будь-яку ціну. Податкові розвинених країн працюють за іншим принципом: в залежності від циклу в економіці, передбачуваної бізнес активності протягом року, тенденцій на ринках вони прогнозують загальний планований обсяг зборів. І якщо в якийсь конкретний місяць або квартал ця сума не збирається, то уряд шляхом управління ліквідністю, наприклад, перекриває нестачу короткостроковими запозиченнями", – розповів Мокляк.
За його словами, саме боязнь за недовиконані плани призвела до такого явища, як авансові платежі, які по суті є "запрошенням до корупції". "Якщо платник йде назустріч і перераховує гроші, в подальшому до нього можуть проявити прихильність. А якщо платник відмовляє, він боїться потрапити в немилість", – мовиться в інтерв'ю.
На думку Мокляка, ДФС повинна прагнути зменшити контакт з платником податків і поступово перевести всі взаємовідносини в електронні форми.
"Багато розвинених країн взагалі пішли від присутності податкових органів в кожному маленькому населеному пункті. Є електронний кабінет, є колл-центр. Працюй!", – зазначив експерт і зпрогнозував, що в разі реформування галузі Україна вже через 5-7 років відмовиться від районних інспекцій.
Нагадаємо, з лютого по травень 2015 року Максим Мокляк виконував обов'язки керівника Державної фіскальної служби. Потім повернувся на посаду глави координаційно-моніторингового департаменту. У грудні Мокляк написав заяву про відставку.