Майже 100 років науковці шукали схожі будови і тільки нещодавно натрапили на перші у світі гончарні горни.

Читайте також: Про життя та виживання: в Україні знімають масштабну кінострічку

"Тут є два канали – опорні камені, на яких тримались стіни, а також є глиняна намазка, на яку накладались камінчики і перемішувались збитою керамікою", – розповів науковий співробітник Інституту археології НАН України Іван Радомський.

Розкопали цьогоріч і дві хати, де жили трипільці у глиняних оселях з одним круглим вікном. У поселенні було близько 10 тисяч людей.

розкопки
Знахідки віком 6 тисяч років

Знахідки зберігають у музеї села Легедзине. Тут зібрані тисячі артефактів – керамічний посуд, фігурки людей, унікальний риболовний гак та зерно, яке трипільці виростили 6 тисяч років тому. А от навіщо чи не в кожній хаті був своєрідний "керамічний бінокль" науковці так і не знають.

За 37 років розкопок археологи дослідили тільки 5 % давнього селища. До того ж щороку дослідження унікального протоміста під загрозою, адже державного фінансування немає.

Поки в Україні коштів на розкопки не дають, то дослідження погодився фінансувати благодійник з Британії.

Я вже 15 років фінансую розкопки трипільських поселень на Черкащині. Знання історії – це те, що формує націю. Розкопки дадуть цінну інформацію для історії України та всього світу, адже загадки історії потрібно розгадувати,
– зазначив благодійник Бертран Кост.

Кожна нова знахідка породжує нові запитання. Археологи підозрюють, що гончарний горн міг слугувати і своєрідним крематорієм, адже не знаходили жодних трипільських захоронень. Та і саме створення такої пічки викликає чимало питань.