Попри те, що ідеї відродити храм вже понад 10 років - каже він, - реалізувати її не вдалося, адже нібито достеменно не відомо, як саме він виглядав. Наразі вирішено провести конкурс, як зробити історичне місце сучасним, утім зберегти його автентичні залишки.

"Стоїть завдання не допустити в подальшому проведення будь-яких будівельних робіт на зазначеній території, які можуть призвести до знищення залишків унікальних старовинних споруд. На даній території забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення", - каже начальник Головного управління архітектури і містобудування КМДА Сергій Целовальник.

Підтверджують цю інформацію і у Державній службі з охорони культурних пам’яток. Кажуть - "накладуть головою", але підписаних Україною конвенцій ЮНЕСКО - не порушать.

"Я думаю, що у нас не дійде до того, щоб ВР скасувала ратифікацію цих конвенцій, а раз ці конвенції ратифіковано - вони є частиною національного законодавства. Хочемо ми, чи не хочемо - ми повинні виконувати ці вимоги", - каже Віктор Вечерський з Державної служби з питань охорони культурних пам’яток.

Наразі влада дозволяє лише наукові експертизи. Втім, побоюються історики - більш як тисячолітній фундамент може спіткати доля багатьох культурних пам’яток, чий зовнішній вигляд знищено сусідніми новобудовами, а міцність порушена підземними паркінгами.

"Як в цивілізованій Європі потрібно обов'язково їх законсервувати, а якщо і будувати храм, то не так, як поступили з фундаментами Успенського собору, Лаври або Михайлівського Золотоверхого, коли пробили палями, залили плитою, а може, дійсно на стійках, щоб не суперечило це з витонченістю Андріївської Церкви епохи бароко", - каже історик, мистецтвознавець Михайло Дегтярьов.

Занепокоєні ситуацією у центрі Києва поодинокі представники влади. Після заяв про те, що "Московський патріархат таки збирається відтворити храм, і це вже почала реалізовувати спеціальна робоча група, віце-спікер Микола Томенко звернувся до Генпрокуратури. Він попросив оцінити правомірність дій влади щодо можливого будівництва. А також висловив здивування, що відповідні заяви прямо суперечать задекларованим обіцянкам. Адже в уряді, Міністерстві культури та КМДА його запевнили - будівництва поки що не планується.

"Або священики Московського патріархату вважають, що виконання законів, рішення уряду, КМДА, Міністерства культури на них не поширюється і тоді проти них треба відкривати кримінальну справу, як проти тих, хто не виконує рішення, або прем’єр-міністр, міністр культури, голова КМДА обманюють мене і українську громадськість і вони знають про ці плани, ці плани погоджені, просто вони зараз хочуть пройти формальну археологічну процедуру", - каже заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко.

Наразі, на місці фундаменту Десятинної Церкви обіцяють проводити лише археологічні роботи, а "визначний, - цитуючи слова столичних архітекторів, - історичний комплекс будуть дбайливо зберігати". Громадські ж організації застерігають, якщо будівництво таки спробують розпочати - на захист історичної пам’ятки стануть не лише кияни, а й свідомі українці з інших міст.