Правилами дозволено бити лише в тулуб та виштовхувати команду суперника на її бік. В такий спосіб на острові Хортиця зміцнювала бойовий дух майже сотня козаків. Звісно, без синців та подряпин бути не могло.

“А хіба козаку це щось значить? Зійде. Тільки прикрашає”, - каже козак Михайло Преображенцев.

“Це спосіб життя, хід думок і стан душі. Це в крові. Так, на словах пояснювати - треба відчути. Потрібно роздягнутися, одягнути шаровари, стати - і тоді питань не буде”, - сказав козак Віталій Григор'єв.

“Є така старовинна козацька традиція, коли було на Покрова, на Спас, для того, щоб не лізли сюди всякі вороги, треба було підтримувати постійно молодь у відносному стані. Для того й потрібна лава, щоб уміла лупити”, - розповідає козак Руслан Калиняк.

Таким чином на Хортиці бережуть та пропагують козацьку культуру. Організатори фестивалю розповідають, традиції бойових мистецтв століттями передавали нащадкам так звані козаки-характерники - своєрідні січові чаклуни. Для сучасної ж України їхня філософія не менш актуальна.

“Філософія лави - це єднання. Фестиваль має єднати і українців, і слов’ян усього світу. І до нас з’їхалися і з Польщі делегація українців, і з Владивостоку, Новосибірська, Твері, Кубані, з Білорусі. Дух над нами вітає, дух козаків”, - зазначив президент фестивалю козацьких бойових мистецтв “Спас ”Олександр Притула.

На фестивалі також презентували нове козацьке формування - загін “Чорні запорожці”. Його створили за історичними аналогіями. Цей підрозділ був одним з найбоєздатніших в армії Української Народної Республіки. Історичного вигляду бійцям додає спеціально пошитий однострій. “Чорні запорожці” охоронятимуть Хортицю до свята козацької звитяги вже у наступному році.