20 тонн сипучих та 600 літрів рідких пестицидів – усе, що залишилося від комунального підприємства, яке займалося вирощуванням овочів у теплицях.
Читайте також: Закон "Про стратегічну екологічну оцінку": Рада дарма "тягне кота за хвіст"
"У 2003 році КСП "Тепличний" було ліквідовано, майно розпродавалося, а склад з отрутохімікатами тоді не обліковувався при розпродажі майна. І ніхто звісно не хотів цим займатися, бо це доволі таки складна і витратна справа. Тому ми тут бачимо залишки будівельного брухту, бачимо мішки, із яких вільно висипаються отруйні речовини на землю. І з ґрунтовими водами розходяться по навколишнім територіям", – зазначив активіст Сергій Супрун.
Мешканці міста бунтують: отруйні речовини просочуються в ґрунт. А далі й у водосховище, яке всього за 700 метрів. Саме з нього вода потім потрапляє до місцевого водогону. На прохання людей прибрати небезпечні відходи керівництво області розводить руками, мовляв, ця територія належить місту.
Ми маємо всі документи, які свідчать про те, що територія з пестицидами перебуває у власності Сумської міської ради. Це ще колишній міський голова та підприємство підписали акт про те, що виконані заходи з перезатарення пестицидів,
– наполягає заступник голови Сумської ОДА Дмитро Живицький.
На підтвердження своїх слів показує витяг із Держгеокадастру: територія з пестицидами таки належить місту. У мерії ж іншої думки.
"Ця земля з петицидами на території відповідальності обласної адміністрації . Ми можемо дати субвенції на перезатарювання. Ми зв'язалися зараз з нашим підприємством "Сумихімпром", яке на території нашого міста знаходиться, щоб вони опрацювали питання і може у них є таке місце, де можна зберігати дані пестициди", – прокоментував міський голова Сум Олександр Лисенко.
Читайте також: Сонячні електростанції на Херсонщині – інвестиції в майбутнє
А доки чиновники з'ясовують, кому належить земля, екологи попереджають: зволікати більше не можна. Вміст пестицидів у ґрунті у 10 разів перевищує норму.
Якщо пестициди будуть продовжуватися зберігатися під відкритим небом, під впливом дощів, то буде забруднюватися ґрунт, концентрація цих речовин буде збільшуватися, і потім стане можливим попадання пестицидів у підводні горизонти,
– підкреслила начальниця відділу екологічного контролю за поводженням з відходами та небезпечними речовинами Вікторія Дяденко.
Проте заводу, де можна було б утилізувати відходи, в Україні немає. Тож поки єдиний вихід – зберігати їх на складі. Хто це робитиме, вирішить поліція, куди вже спрямували дослідження екоінспекції. А колишньому власнику комунального підприємства доведеться заплатити близько 2 тисяч гривень за завдану землям шкоду.