Між Сербією та Чорногорією розгорівся дипломатичний скандал

МЗС Чорногорії 28 листопада оголосило сербського посла Володимира Божовича персоною нон грата і попросило його поїхати з Чорногорії. Про це розповіли у DW.

Зверніть увагу У листопаді Чорногорія долучилася до персональних санкцій ЄС проти Росії

Причина такого кроку: сербський дипломат, мовляв, тривалий час і неодноразово втручався у внутрішні справи Чорногорії, ігноруючи прохання та попередження.

Чорногорія
Подгоріца вислала посла Сербії / Скриншот із твіттера МЗС Чорногорії

Буквально через кілька годин Белград оголосив про дзеркальну відповідь: сербське МЗС назвало персоною нон грата посла Чорногорії Тарзана Мілошевіча і дало йому 72 години, аби той виїхав за межі Сербії.

Сербія
Белград вислав посла Чорногорії / Скриншот зі сайту МЗС Сербії

Нагадаємо, до проголошення незалежності у 2006 році Чорногорія була у складі конфедеративної держави Сербія і Чорногорія (ще раніше – у складі соціалістичної Югославії). І Сербія, і Чорногорія є кандидатами на вступ до Євросоюзу.

Причина конфлікту Белграда та Подгоріци

Велика народна скупщина Чорногорії у листопаді 1918 року прийняла рішення про позбавлення влади короля Николи, і про об'єднання з Сербією в єдину державу. Так виникло Королівство сербів, хорватів і словенців (пізніше – Югославія).

  • Так от, сербський посол Володимир Божович назвав рішення 1918 року "вільним виявом волі народу до об'єднання з братньою Сербією" (Сербія дуже прихильна до Росії, тож така риторика для неї звична).

Чорногорців ці слова надзвичайно сильно обурили. Уряд у Подгоріці нагадав сербам, що у 2018 році парламент Чорногорії скасував рішення скупщини, ухвалене 100 років тому. А Божович просто принизив чорногорців.

Тут варто зауважити, що у Чорногорії у серпні на парламентських виборах виграла просербська коаліція (з невеликою перевагою), яка за тиждень формуватиме новий уряд. Тож найімовірніше, що конфлікт між країнами не мати розвитку.

Варто знати Як Путін використав сербського лідера Милошевича: приголомшливі подробиці