Депутати наголошують, згідно стандарту ГОСТ 11677-85, який діє в Україні, не існує норми експлуатації траснформаторів 25 років. У цьому ГОСТі вказано - термін експлуатації не менше 25 років.
Більше того, згідно із звітом Міненерго США від квітня 2014 року середній вік трансформаторів навіть у цій дуже заможній, розвинутій і високотехнологічній країні — 38-40 років, а 70% робочих трансформаторів є віком понад 25 років. При тому у США виробництво та споживання е/е, а відповідно і навантаження на траснформатори, не падало. У той же час в Україні виробництво е/е значно скоротилось.
Згідно чинного законодавства державним підприємствам – природнім монополістам купувати потрібно те, що затверджено у фінансовому плані компанії, на що є відповідні документи (проектно-кошторисна документація, експертизи тощо), а також відповідні Розпорядження КМУ або Наказ Міністерства палива та енергетики.
"У Фінансовому Плані НЕК "Укренерго" на 2015 рік, затвердженому КМУ у травні не було такої кількості трансформаторів. Чому ж вони не були увімкнені у разі критичної необхідності?", — питають нардепи.
Вони додають, якщо системі НЕК "Укренерго" критично потрібні трансформатори, то чому на ПС "Мукачево" вже декілька років лежить законсервований новий трансформатор? А також чому на ПС "Кременчуг" вже довгий час не під’єднують новий змонтований трансформатор.
Викликає папитання й те, кажуть народні обранці, що НЕК "Укренерго" проводить заміну лише трансформатора, залишаючи зношене інше обладнання. Фактичний термін експлуатації іншого обладнання навіть більший від терміну експлуатації трансформаторів.
"НЕК "Укренерго" неодноразово звертало увагу, що у країні дефіцит потужності та критичний дефіцит вугілля. Думаємо, це варто враховувати при плануванні ресурсів для ОЕС. Бо Україна вже з літа платить валюту за е/е країні-агресору через вимушений імпорт", — заявляють нардепи.
Як додають Скрипник і Підлісецький, закінчення будівництва ліній 750 кВт з Рівненської та Хмельницької АЕС та перекидання потужностей на Київ є вкрай важливим. Але воно ніяк не пов’язане із закупівлею 36 трансформаторів.
Ще одне важливе питання — ціни.
"Ви як керівник державного підприємства, зобов’язані зробити усе, щоб у тендерах взяли участь міжнародні, європейські (а не тільки російські) виробники такого обладнання. І у вітчизняних виробників є всі передумови, щоб перемагати у чесній конкуренції", — наголошують народні обранці.
Незважаючи на надходження додаткових коштів від домогосподарств, НКРЕКП продовжувала піднімати тарифи для промислових споживачів – вже на понад 19% у цьому році, що призвело до послаблення вітчизняної економіки, росту інфляції, збитковості комунальних підприємств (водоканалів), а також зростання перехресного субсидування. При таких підняттях тарифу кришталева прозорість використання коштів – пріоритет №1, чого поки немає.
Нагадаємо, НЕК "Укренерго" звернулись до народних депутатів Олексія Скрипника та Лева Підлісецького, з проханням пояснити свої коментарі для програми "Схеми".