Про це повідомляє прес-служба НБУ.
"Правління Національного банку України прийняло постанову “Про регулювання грошово-кредитного ринку” від 12 листопада 2014 року № 719, якою зокрема передбачено встановити з 13 листопада 2014 року облікову ставку в розмірі 14,0%", - інформує відомство.
"Прискорення інфляції відбувалось як за рахунок підвищення адміністративно регульованих цін та тарифів внаслідок проведення непопулярних, але необхідних реформ, так і через знецінення обмінного курсу гривні відносно долара, яке за січень - жовтень 2014 року становило 58,9%", - йдеться у повідомленні.
Останнє було пов’язане з порушенням рівноваги на валютному ринку України внаслідок накопичених в попередні роки зовнішніх дисбалансів, а також з огляду на погіршення очікувань на фоні соціально-політичних та військових подій в Україні.
"Надскладними залишалися умови функціонування реального сектору економіки, що також негативно позначалося на вартості гривні. Попри суттєві реформістські зусилля уряду та Національного банку основні макроекономічні показники мають тенденцію до погіршення", - наголошує прес-служба.
Зокрема зниження реального ВВП у ІІІ кварталі становило 5,1% порівняно з 4,6% та 1,1% у ІІ та І кварталах 2014 року відповідно.
Погіршення динаміки сукупного обсягу виробництва зумовлено подіями на сході України, через які значна кількість підприємств не має змоги проводити господарську діяльність.
Разом з цим взаємні обмеження в зовнішній торгівлі з Російською Федерацією зменшують зовнішній попит на продукцію українських виробників.
Також зазначається, що у липні - жовтні 2014 року після певного зростання відновився відплив депозитів населення в національній валюті - 16,8 млрд гривень.
Також відновилося домінування чистого попиту на готівкову валюту, який у липні - жовтні 2014 року становив 1 млрд доларів.
Починаючи з серпня 2014 року чиста пропозиція іноземної валюти змінилася чистим попитом на неї і на міжбанківському ринку. За серпень-жовтень 2014 року його значення становило 4,6 млрд доларів.
Крім того, погіршення ринкових очікувань та подальша девальвація гривні обумовлюють додатковий інфляційний тиск, який за прогнозами Національного банку залишатиметься підвищеним і на початку наступного року.