Про це йдеться в матеріалі інтернет-видання "Цензор".
Як йдеться в розслідуванні, "навіть побіжне ознайомлення з реєстром судових рішень вказує, що аграрні розписки оскаржуються сторонами постійно. А перелік справ становить понад 300 сторінок".
Як приклад видання розслідує історію вінницького фермера Леоніда Повха, який протягом 2021 року через суди спромігся скасувати аграрні розписки і нанести шкоду міжнародній компанії "Адама Україна" в розмірі 25 млн гривень.
У 2020 році компанія поставила вінницькій ФГ "Україна" засоби захисту рослин і паралельно уклала з ним договори на постачання 8 800 тонн кукурудзи за фіксованою ціною, але на момент поставок ціна на кукурудзу помітно зросла і фермер почав відмовлятися поставляти товар,
– розповіли в "Адама Україна".
"Відтак, у ФГ "Україна" замість поставити товар у визначений документами термін стали розповідати, що через погані погодні умови вони втратили частину урожаю та знайшли підтримку в судах. В результаті міжнародна компанія зазнала понад 25 мільйонів збитків, не отримала кукурудзу і їй не повернули навіть 17 мільйонів передоплати", – йдеться в розслідуванні.
"Якщо недобросовісні фермери зможуть нівелювати цей інструмент через недобросовісні суди, згаданий ефективний механізм буде швидко нівельований і стане нецікавим кредиторам. А міжнародні компанії отримають 141 привід обійти десятою дорогою Україну та її інвестиційних няньок. Це вдарить по адекватним і доброчесним фермерам і закриє їм доступ до фінансових інструментів – а значить негативно вплине на розвиток середнього та малого аграрного бізнесу", – резюмує автор матеріалу.
Тому, аграрна розписка як альтернативний інструмент залучення коштів на аграрному ринку може стати нецікавим кредиторам, якщо недобросовісні фермери зможуть нівелювати цей інструмент через суди.