Зокрема, громадська організація Help People займається евакуацією українців із небезпечних регіонів, допомагає їм із розселенням та забезпечує найнеобхіднішим тих, хто цього потребує. 24 Канал поспілкувався з головою Help People Олексієм Вороніним про те, як вдалося у найважчий для країни час вибудувати ефективну роботу ГО.

Читайте також Фільм про евакуацію українців "Звідки куди" переміг на фестивалі у Великій Британії

Олексій Воронін також розповів про основні напрямки діяльності організації, зокрема вивезення жителів з деокупованих та окупованих територій та повернення незаконно депортованих до Росії українських дітей. З якими проблемами і перешкодами доводиться стикатися волонтерам та яким чином вдається залучати кошти, щоб надати допомогу якомога більшій кількості людей, читайте далі.

Як Help People допомагала українцям з перших днів повномасштабного вторгнення

Чи не з першого дня повномасштабної війни ви почали евакуювати людей. Чому обрали саме цей напрямок?

До повномасштабної війни я займався бізнесом з доставки автомобілів з-за кордону, яхтингом у рамках клубу для підприємців YBC. На автомайданчиках компанії "Імпорткарс" було чимало машин – власних та клієнтських. У перші дні повномасштабного наступу росіян ми з колегами вирішили використовувати ці автівки для евакуації людей з Києва, Чернігова та Харкова. А власну квартиру у селі Гатне, що неподалік Києва, я надав для тимчасового прихистку тих, хто очікував на виїзд зі столиці єдиним безпечним на той час маршрутом – Одеською трасою.

Олексій Воронін - голова ГО Help PeopleОлексій Воронін – голова ГО Help People / Фото Help People

Для забезпечення діяльності організації спочатку використовував власні кошти та залучав підтримку через особисті контакти. Також виклав відео в інстаграмі з пропозицією про допомогу в евакуації та координації виїзду безпечними маршрутами. Повідомлення набрало понад 100 тисяч переглядів, дірект просто "розірвало" від запитів.

Так завдяки небайдужості українців за перший тиждень нам вдалось евакуювати сотні людей із гарячих точок. Стало зрозуміло, що попит високий, але транспорту недостатньо, матеріально-технічної бази не вистачає. А щодо коштів, то лише на пальне ми витрачали від 100 тисяч гривень щодня.

Саме тоді виникла ідея структурувати роботу?

У нас з 2021 року працювала громадська організація. На її базі ми почали будувати роботу з евакуації цивільного населення та надання гуманітарної допомоги тим, хто її потребував.

Поступово роботу команди систематизували та налагодили – вибудували чітку операційну діяльність, закупили евакуаційні автобуси, підібрали постійний персонал. Окрім того, згодом за сприяння фонду USAID у Дніпрі збудували потужний евакуаційно-логістичний хаб із СТО, паливно-заправною станцією, складом гуманітарної допомоги та будинками тимчасового перебування для ВПО, волонтерів й співробітників хабу. Вартість проекту склала понад 200 тисяч доларів.

Це вдалося зробити, бо Help People одразу об'єднала професіоналів із різних системних бізнесів і використала їхній досвід у сфері евакуації, логістики, гуманітарної допомоги, розселення та будівництва.

Штат ГО Help People налічує близько 50 людей У команді Help People – близько 50 людей / Фото Help People

Нині в штаті ГО Help People – близько пів сотні людей: водії евакуаційних та гуманітарних рейсів, працівники кол-центру, механіки СТО, організаційні менеджери та логісти. Окрім того, у нас працює розгалужена мережа волонтерів по країні.

Вся ініціативна група проєкту – це бізнесмени та люди із потужним досвідом діяльності у системних інтернаціональних корпораціях. Тому ми мали чітке розуміння, як будувати роботу. Фактично ми інвестували свій професійний досвід у соціальний капітал, бо розуміли – тільки чітка структура і грамотне управління дозволять максимально ефективно вибудовувати роботу та залучати кошти задля стабільної допомоги людям.

Скільки людей вдалося евакуювати за час вашої діяльності?

Станом на кінець червня 2023 року наша організація евакуювала з небезпечних територій близько 25 тисяч людей, в тому числі понад 3 тисячі дітей. Також ми допомогли знайти житло та влаштуватися на новому місці понад 1 650 евакуйованим, врятували майже тисячу домашніх улюбленців та надали гуманітарну допомогу понад 97 тисячам тих, хто її потребував.

Станом на кінець червня 2023 року волонтери Help People евакуювали з небезпечних територій близько 25 тисяч людейСтаном на кінець червня 2023 року волонтери Help People евакуювали з небезпечних територій близько 25 тисяч людей / Фото Help People

Нині ми продовжуємо щоденно евакуювати людей, у тому числі з окупованих територій, а також займаємося поверненням примусово депортованих до Росії українських дітей.

Професійні волонтери: принципи роботи ГО Help People

Така потужна діяльність вимагає чимало фінансів. Як вдається залучати кошти?

У суспільстві існує думка, що громадські організації – це виключно об'єднання волонтерів, які займаються цим у вільний від основної діяльності час. Ми обрали зовсім інший підхід: власний автомобільний флот, наймані водії на контрактній основі та зарплатна сітка для працівників офісу. Це єдиний підхід, який може дозволити допомагати Україні та українцям тривалий період. Професійний підхід дозволив створити потужну громадську організацію з вмотивованими фахівцями у команді, що присвятили себе повністю спільній справі та амбіційним інтернаціональним цілям.

Help People залучає до співпраці благодійників з України та з-за кордону / Фото Help People

Очевидно, що для безперебійної роботи неприбуткова організація постійно потребує фінансових надходжень. У зв'язку з цим залучаємо до співпраці благодійників з України та з-за кордону. Сьогодні велика частина витрат покривається за рахунок грантових коштів міжнародних фондів США, Швейцарії, Німеччини та приватних донорів. Зокрема, приватних філантропів зі США. За час роботи ГО Help People налагодила співпрацю з декількома міжнародними фондами, серед яких – Nova Ukraine, Libereco, Vehicles of Light, USAID, благодійна організація "Благодійний фонд "Альянс ЮЕй" та інші.

Яким чином відбувається розподіл отриманих коштів на проєкти?

Перш за все, нам потрібні гроші на операційну діяльність з евакуації населення – витрати на пальне, закупівлю, оренду та ремонт транспорту. Окрім того, необхідно платити зарплату водіям, оплачувати роботу координаційного колл-центру для обробки заявок, орендувати офісні та складські приміщення тощо. Всі ці витрати є постійними та вимагають регулярних надходжень.

Наприклад, озвучу лише вартість евакуації людей. Так, у середньому ціна вивезення однієї особи з підконтрольних регіонів складає близько 35 доларів. А евакуація людини з окупованих територій коштує від 224 доларів. Щоб повернути додому дитину, яку незаконно депортували в Росію, доведеться залучити понад 3 тисячі доларів.

Враховуючи кількість заявок на допомогу, покрити такі суми силами одного донора неможливо. Тому ми співпрацюємо з декількома. Хтось надає 40% від необхідної суми, хтось 20%, хтось – ще 20%. Так спільними зусиллями ми виходимо на потрібний результат.

Як ви вже зазначили, постійний штат ГО Help People налічує майже 50 співробітників. Це – високопрофесійні та досвідчені спеціалісти, які потребують відповідного забезпечення. На базі чого формується фонд заробітної платні?

Більшість донорів не підтримує адміністративні витрати організації. До них належать зарплати, податки, оренда офісів та складів гуманітарної допомоги. Зазвичай благодійників це мало цікавить. Навіть якщо надають певну допомогу, то йдеться про досить незначні суми.


Покривати зарплати працівників Help People допомагають приватні донори / Фото Help People

З одного боку, деякі донори вимагають професійної роботи, детальної звітності та максимальної прозорості. З іншого – проявляють повну байдужість до фінансування такої системної діяльності.

Тому сьогодні фонд заробітної плати команди забезпечується виключно приватними донорами. Зокрема, це меценат із США Олег Шинкаж, від якого за час нашої співпраці ГО отримала допомогу у понад 300 тисяч доларів, що перекрило величезну частку наших адміністративних витрат. До речі, минулоріч ми допомогли евакуювати його родича з-під Торецька, де й нині ведуться бої.

Як відбувається евакуація з небезпечних територій

Ви вивозите людей із найнебезпечніших територій країни. Як це відбувається?

Евакуація – це завжди небезпечний процес. Наші волонтери щоразу ризикують свободою, здоров'ям та життям. За сотні евакуаційних рейсів вони неодноразово потрапляли у критичні ситуації. Так, коли у квітні 2022 року було відкрито перший "зелений коридор" з окупованого Маріуполя, група з 10 водіїв вирушила туди за людьми.

Шлях був надзвичайно важкий, пролягав через десятки блокпостів. Тоді 9 водіїв-волонтерів були затримані російськими військовими та потрапили до полону. Серед них – чотири представники Help People. Всі авто конфіскували, а волонтерів після "допиту" змусили рити собі могили. Пізніше їх доправили до в'язниці, де тримали понад 100 днів.

Полонені перебували в жахливих умовах – у камері 3 на 4 метри було 25 – 30 чоловіків. З їжі на всіх давали одну буханку хліба на день та 5 літрів води з нечистотами. Тобто вранці полонені отримували цю пляшку, щоб помочитися, а пізніше у ній же приносили воду для пиття. Нам довелося докласти неймовірних зусиль, щоб допомогти звільнити цих людей. Після цього, звісно, ми забезпечили їм проходження реабілітації.

Британський волонтер Дейв Янг Британський волонтер Дейв Янг / Фото Help People

Маємо ще один трагічний випадок – 30 вересня росіяни обстріляли цивільну гуманітарну колону на виїзді із Запоріжжя на Василівку, де був бус та автівка Help People. Тоді ворожа ракета забрала життя 8 пасажирів нашого евакуаційного рейсу.

Також один із водіїв – британський волонтер Дейв Янг – під час рейсу на Бахмутському напрямку потрапив під ворожий обстріл та втратив око. Його напарник Володимир отримав осколкове поранення руки.

Разом з тим зазначу, що попри ці трагедії, евакуація, яку проводить наша команда, є найбільш безпечною та надійною. Ми дотримуємося всіх правил безпеки, водії евакуаційних рейсів обирають найкращі маршрути та мають елементи захисту для цивільних.

Нещодавно Росія вчинила черговий терористичний акт – підірвала Каховську ГЕС. Ваша команда прибула на місце трагедії задля надання допомоги цивільним однією з перших. Скільки людей вдалося евакуювати?

Завдяки спрацьованості команди нам вдалося оперативно розвернути діяльність у Херсоні після підриву дамби, щоб рятувати людей, тварин, годувати, обігрівати, розселяти... З 6 по 18 червня ми вивезли з підтоплених регіонів 1 524 людини, з них 209 – діти.


Команда Help People допомагала з евакуацією на Херсонщині після російського теракту на Каховській ГЕС / Фото Help People

Неймовірно вдячні згуртованості та небайдужості людей, котрі активно донатили на підтримку жителів постраждалих територій. Ми й нині продовжуємо використовувати зібрані кошти для допомоги людям, котрі зазнали вагомих збитків внаслідок російського теракту.

Також не стояв осторонь і бізнес. Наприклад, на евакуацію людей із Херсона та сіл, які були затоплені через створену Росією техногенну катастрофу, мережа АЗК WOG передала для заправки наших авто та човнів 2 тисячі літрів пального, а компанія Mitsubishi Motors в Україні перевела 500 тисяч гривень. Також вдячні донорам NOVA UKRAINE, Libereco, Aurum grup, котрі активно долучилися до місії порятунку. Загалом цей кейс є черговим доказом, що українці – непереможні.

Бізнес активно підтримав гуманітарну місію Help People у Херсоні / Фото Help People

Які плани ГО Help People має на найближче майбутнє?

Зараз наша команда готується до звільнення окупованих районів та роботи на цих територіях із надання гуманітарної допомоги та евакуації.

Окрім евакуаційної роботи, забезпечення гуманітарною допомогою та розвитку хабу, Help People працює над створенням флоту високопрофесійної мобільної парамедицини. А також – над відновленням та будівництвом житла для переміщених осіб. Окрім того, у тісній співпраці з місцевими громадами та бізнесом ми плануємо допомагати з працевлаштуванням ВПО.

Тому хочу закликати бізнеси та всіх небайдужих долучатися до наших соціальних ініціатив. Адже нині допомоги не може бути забагато, і якщо проєкт покращить життя бодай кількох людей, він має бути втілений.