Подальша монетарна політика Нацбанку залежатиме від розвитку ситуації з коронавірусом в Україні. Про це під час брифінгу заявив голова НБУ Кирило Шевченко, інформує 24 канал.
Важливо За яких умов гривня буде стабільною: відповідь голови Ради НБУ
Як в НБУ пояснили збереження облікової ставки на рівні 6%
- НБУ пояснює, що для макрофінансової стабільності існує ризик у вигляді поглиблення пандемії COVID-19 та пов'язане з цим посилення карантинних заходів.
- Збільшення кількості хворих на коронавірус наразі не вплинуло на темпи відновлення економічної активності, але нова хвиля COVID-19 може стримати споживчий попит і загальмувати пожвавлення в секторі послуг.
- За словами Шевченка, це рішення схвалили, незважаючи на низьку інфляцію, яка в липні – серпні була нижчою цільового діапазону 5%.
Актуальними залишаються також інші ризики:
- негативний вплив судових рішень на макрофінансову стабільність,
- ескалація військового конфлікту на Донбасі,
- мінливість світових цін на продукти харчування з огляду на глобальні зміни клімату
- ризик посилення протекціонізму в світі.
Виходячи з цих міркувань, в НБУ вирішили не знижувати облікову ставку.
До теми НБУ знизив облікову ставку до 6%. Як це позначиться на економічній ситуації в країні
Що таке облікова ставка?
У питанні регулювання економіки облікова ставка вказує на фактичну вартість грошей. Нижча облікова ставка вказує на те, що гроші в економіці є дешевшими. Облікова ставка визначає відсоток, під який НБУ видає кредити комерційним банкам. Відтак це частково й визначає, під які відсотки комерційні банки видають гроші людям і бізнесу.
Зниження облікової ставки в Україні фактично означає, що економіка держави починає розвиватися і "одужувати".
На що впливає зміна облікової ставки:
- Передовсім низька облікова ставка – це "дешеві" кредити. Тобто чим нижчий її відсоток, тим нижчим буде й відсоток, під яким банки видаватимуть кредити людям і бізнесу.
- Втім низька облікова ставка – це не завжди добре. Зокрема вона пришвидшує темпи інфліції. Відтак цілком імовірно, що НБУ вирішив не знижувати облікову ставку, щоб не зростала інфляція.
- Якщо говорити простими словами, то в умовах кризи, коли зарплати людей зростають повільно, а ціни на товари й послуги зростали б швидко, це призведе до різкого знецінення грошей.