Рішення Німеччини важливе й тим, що дало старт створенню так званої "коаліції" та залучило до допомоги Україні низку інших країн, повідомляє 24 Канал.
До теми США передали потужну техніку для ЗСУ: які її можливості
Таким чином сьогодні арсенал ЗСУ поповниться різноманітними модифікаціями танків Leopard, які є на озброєнні у різних міжнародних партнерів Німеччини. Спільно з мужнім брендом Козацька Рада розкриваємо цікаві деталі про ці бронемашини.
Десятки модифікацій: які Leopard отримає Україна
Leopard стали першими танками, які виготовили в Німеччині після завершення Другої світової війни. Перша така машина стала основним бойовим танком ФРН у 1965 році. Відтоді цей танк зазнав чимало змін – за більш ніж 20 років з’явилися моделі А1, А2, А3, А4, А5 та були сконструйовані 2 пробні танки Leopard A6, але після випробувань цей проєкт закрили.
У 1979 році в Німеччині з’явився вдосконалений танк Leopard 2, але і тут тамтешні виробники не зупинилися, що породило модифікації від А1 до А7 та А7+. Крім того, є ще 5 видозмінених варіантів, розроблених операторами Польщі, Чилі, Швейцарії, Нідерландів, Канади та Туреччини.
Leopard 2A4 / Фото Бундесверу
Сумарно це майже 2 десятки основних модифікацій, а ще є фінська інженерна модифікація та інші проєкти. Тобто Leopard – дуже загальна назва всього проєкту.
Міжнародна танкова коаліція, яка сформувалася після того, як Німеччина дала зелене світло на постачання своїх танків, надає Україні 2 модифікації Leopard 2 – Leopard 2A4 та Leopard 2A6.
Згодом партнери вирішили передати Україні й старіші Leopard 1, але останньої модифікації – А5. Попередньо, їх наша армія отримає близько 100 одиниць.
Які переваги та основні характеристики Leopard 2
Почнемо з Leopard 2A4, створеного в 1985 році. Масове виробництво цієї модифікації розпочалося у 90-х роках. Це одна з наймасовіших серій німецьких танків. У порівнянні з попередніми модифікаціями він отримав додаткового бронювання на 5 тонн.
Вага танка – 55 тонн. Він оснащений гарматою калібром 120 міліметрів з довжиною ствола 44 калібри. Також є 2 кулемети калібром 7,62 міліметра і 4 200 боєприпасів до них та 4 димові гранатомети.
Максимальна швидкість цієї бронемашини – 68 кілометрів на годину. При цьому Leopard 2A4 здатний вести ефективний вогонь на дальності до 5 кілометрів під час руху бездоріжжям.
На що здатний танк Leopard 2: дивіться відео
Ще одна важлива частина характеристики – висока маневреність. Наприклад, для повного розвороту танка потрібно лише 10 секунд. Крім того, є доволі високою швидкість заднього ходу – до 31 кілометра на годину (до порівняння – танки радянського зразка мають швидкість заднього ходу не більше 5 кілометрів). Потужність дизельного двигуна – 1 500 кінських сил.
А ще танк може форсувати водні перешкоди глибиною 1,2 метра, перебиратися через перешкоди висотою 1,1 метра чи через траншеї глибиною 3 метри.
Екіпаж танка складає 4 особи. Leopard 2A4 оснащений цифровою системою управління вогнем, має хорошу стабілізацію та обладнаний тепловізорами. Тобто за своїми параметрами ця розробка відповідає характеристикам так званих сучасних російських танків, які країна-агресор почала розробляти пізніше на 30 років.
Вартість такого танка коливається в межах від 1,8 до 3 мільйонів євро.
Якщо ж говорити про Leopard 2А6, то він отримав більше броні, що і позначилося на вазі бронемашини, яка зросла до 62,5 тонни. Це робить танк доволі стійким. Ця модифікація з’явилася у 2001 році.
Збільшена маса танка коштом посиленої броні зменшує його питому потужність – з 27,3 кінської сили на тонну (А4) до 24.
Leopard 2A6 на військових навчаннях / Фото Бундесверу
Також цей танк отримав нову гладкоствольну гармату Rheinmetall L55 калібром 120 міліметрів, яка може здійснити від 10 до 14 пострілів на хвилину. Уночі танк може виявляти та уражати цілі на відстані до 4 кілометрів, удень – до 5. На повний оборот башті танка потрібно 9 секунд.
Ціна такої бронемашини коливається в межах від 7 до 10 мільйонів євро.
Серйозний конкурент радянським танкам: характеристики Leopard 1
Leopard 1A5 з’явився у 1987 році. Тобто на 2 роки пізніше, ніж з’явився Leopard 2A4.
Вага цього танка на фоні модифікацій Leopard 2 значно нижча – 42,2 тонни. Відповідно броні на ньому менше. Меншою є й потужність двигуна – 830 кінських сил, тобто в 1,8 раза менше від вищерозглянутих танків. Питома потужність танка – 21 кінська сила на тонну. Максимальна швидкість – 62 кілометри на годину.
Основне озброєння танка – гармата калібру 105 міліметрів. Система управління озброєння танка EMES 18 створена на базі аналогічної в Leopard 2. Це чи не головна перевага цієї модифікації над попередніми Leopard 1.
Leopard 1A5 / Фото Бундесверу
Коли Німеччина заявила й про намір передати нам зі своїх запасів старіші танки Leopard 1, у багатьох українців виникли питання: чи потрібна ця техніка Україні та – чи не занадто стара вона. Відповідь однозначна: ці танки нам точно не завадять. Leopard 1A5 (а саме цю модифікацію отримають ЗСУ) є серйозним конкурентом старим радянським танкам, які зараз активно використовує Росія. Ворог вже втратив тисячі танків, серед яких багато так званих сучасних бронемашин, тому доводиться використовувати радянські, такі як Т-62.
Безумовно, що є чимало нюансів, зокрема те, як ці танки використовуватимуть ЗСУ. Однак наша армія продемонструвала винахідливість та креативний підхід в освоєнні західної зброї, а ще неабиякі успіхи, тому, ймовірно, наші воїни зможуть ефективно використовувати цю техніку.