«Хто сповнений страху,
той вже не спраглий вражень»
— Станіслав Єжи Лец

СКЕЛЕЛАЗІННЯ

Прийшла черга екстремального відпочинку на землі. Якщо рівень Вашої підготовки не надто відстає від Вашої жаги підкорення, це — саме для Вас!

ЩО?

Скелелазіння — вид спорту, який полягає у вільному лазінні (найчастіше — сходженні) по природному (скелі) або штучному (скеледром) рельєфу. Цей вид спорту вийшов з альпінізму, нерозривно з ним пов’язаний, хоч і набув статусу самостійного.

Від альпінізму відрізняється тим, що у скелелазінні, як правило, є постійні (статичні) точки опори — гаки, забетовані у скелю, а в альпінізмі навпаки, всі точки страховки, як правило, є тимчасові (френди, закладки тощо).

Також альпінізм, на відміну від скелелазіння, дозволяє лазіння з застосуванням спеціальних інструментів та додаткового спорядження.

Спортивне скелелазіння має свої різновиди:


Боулдерінг (англ. bouldering — лазіння по каменюкам) — проходження серії коротких, але дуже складних трас. Особливість — здійснюється без використання мотузок, карабінів та інших страхувальних пристосувань. Для зменшення ризику отримання травми від падіння, скелелази не піднімаються вище 3–5 метрів над землею. Для страховки використовуються спеціальні мати — креш педи або ж напарник, який, стоячи знизу, страхує руками;

→ Deep-water solo — відносно новий різновид скелелазіння, поки не має закріпленої назви. Його особливість полягає в тому, що лазіння на природному рельєфі здійснюється без страховки, а у випадку зриву спортсмен падає у воду.

Для початку

В Україні в скелелазінні прийнято користуватись французькою системою оцінки складності скельного маршруту : 4 («а», «b» або «c»), 5 (а/b/c), 6 (а/b/c), 7 (а/b/c), 8 (а/b/c), 9 (а/b/c).

У будь-якому разі, якщо ви початківець — потренуйтесь декілька разів на стенді. На тренуваннях і зі спорядженням ознайомлять, і техніку лазіння поставлять. Крім того, у клубах легше знайти партнерів для виїзду на рельєф і взяти спорядження у прокат. А вже за кілька тижнів можна їхати на скелі в одну з наймальовничіших точок України.

Одяг

Головна вимога до одягу — не обмежувати ваші рухи, проте й за скелі чіплятись теж не повинен. Коліна та лікті повинні бути закриті.

Роль спеціальних скельних туфель на перших порах з успіхом замінять звичайні кеди (підошва повинна бути тонкою та гнучкою). Опісля ж — або брати в оренду (на базі клубів або спортивних магазинів), або стати частиною компанії скелелазів, яка ділиться спорядженням між собою. Знайти такі можна на тренуваннях або на форумах.


Спеціальне взуття для скелелазіння

Куди їдемо

Практично у кожному більш-менш великому місті існує скелелазний клуб чи група зацікавлених цим видом спорту. Ваше завдання — розпочати їх шукати. А тим часом — список найбільш цікавих місць для скелелазіння.

Крим, Нікітська розколина.

Одне з найпопулярніших в Україні місць для скелелазіння (тут знімалися сцени з фільмів «Серця трьох» і «Діти капітана Гранта») — понад 80 маршрутів різних категорій складності (від 4 до 8), прекрасні рельєф, крутість, висота, зручні підходи й точки страховки. Можливість тренування увесь рік (спекотним літом тут можна знайти затінений підйом, а взимку комфортно +6–8 градусів). Щоправда це місце — заповідна зона, а тому розбивати табір тут не можна (варіант з орендою кімнати).

Скельний район Денеші

Знаходиться на березі річки Тетерів за 20 км від Житомира. Легендарне місце, де тренуються скелелази з усієї України, Білорусі та Росії. Правда бувають тут і новачки. Висота скель — близько 25 метрів. Скеледром сам по собі начебто й невеликий, але асортимент маршрутів вражає. Категорійність трас — від 5а до 7а.

Єдиний мінус скеледрому — його популярність серед спортсменів. Звідси й труднощі з пошуком місця для наметового табору у вихідні, і черги на скелях.

Занедбаний гранітний кар’єр у Коростишеві

Якщо ж ви не любите черги — вам саме сюди. Скелелази сюди приїжджають досить рідко, можливо, з огляду на «несерйозність» маршрутів — 5–6 категорії складності. Скелі тут невисокі — метрів 10, — проте різноманітність рельєфу вражає.

Єдиний мінус: чимало сміття навколо озера. Така плата за звання улюбленої точки відпочинку місцевих мешканців.

Казкові скелі в Буках

Ще одна альтернатива людним Денешам. Їх також називають «українською Швейцарією» і порівнюють з норвезькими та навіть північноамериканськими пейзажами. На гранітних скелях висотою 15–20 метрів тренуються і скелелази, і альпіністи. Категорії складності маршрутів — від 5 до 7.

Особливість: більшість сходжень передбачає старт з води, проте є й «сухі» траси.

Мальовничі скелі Південноукраїнська

Традиційний майданчик миколаївських та одеських скелелазів. Перевіряйте перед поїздкою графік заходів на предмет змагань. В інші дні на гранітних скелях висотою 40–50 метрів людей буде небагато. Тут для ваших рук та ніг — близько 25 маршрутів 5–8а категорій складності.

Стенди

Київ

Зі скелями тут сутужно, проте вибір закритих залів чималий:

Стенд
Національного авіаційного університету

пр. Комарова, 1

Відвідування — 35 грн.

На стенді можна взяти
в оренду систему та спробувати все вперше.

Центр «Джива»
вул. Чистяківська 20,
стадіон заводу АТЕК


Відвідування — 35–60 грн.

Працюють доросла й дитяча секція, є прокат скельного взуття.

Скеледром «UP»
пр. Голосіївський, 27



Відвідування — 30–40 грн.

Є прокат скельного взуття
та комплектів для лазіння.

Також можна чудово розімнути руки та ноги у скелелазному районі Скеля Чацького у Житомирі, Уарч-Каї та на Скелях Довбуша.

Коли лазити?

Практично увесь рік. З одного боку цьому сприяють закриті скеледроми, з іншого — особливий клімат гір, про що вже йшлось вище.

Що коштує?

Разове відвідування закритого залу — від 30 грн. Прокат спорядження — від 10 грн. Скелелазіння у горах — витрати на доїзд + витрати на спорядження (своє чи оренда).

Читайте також
Політ на повітряній кулі
Стрибок з парашутом
Роуп-джапмінг / Банджі-джампінг
Зіп-лайн
Рафтинг та Дайвінг

PS: Буду радий вашому досвіду чи новій інформації в коментарях, особливо якщо зможу використати її у наступних оглядах.