Прийняття закону у другому читанні і початок голодування

Вранці 3 липня Верховна Рада ухвалила у другому читанні "мовний" законопроект. "За" проголосували 248 депутатів. Опозиція одразу назвала голосування сфальсифікованим і пообіцяла вимагати не подавати на підпис президентові мовний законопроект у зв’язку з фальсифікацією його ухвалення. В свою чергу, у Партії регіонів заявили, що виконали свою обіцянку перед виборцями.

Тоді ж депутати від "Нашої України" оголосили безстрокове голодування на знак протесту проти прийняття мовного закону. У відставку подає спікер Верховної Ради Володимир Литвин та віце-спікер Микола Томенко. А після спілкування з представниками опозиції, Володимир Ливтин заявив, що не підписуватиме "мовний" закон. А невдовзі повідомив, що не проводив жодних нарад з "мовного" законопроекту і підпише "мовний" закон за умов чіткого дотримання регламенту.

Невдовзі Глава держави Віктор Янукович заявив, що прийме рішення щодо ухваленого 3 липня парламентом мовного закону лише після його ретельного фахового аналізу та експертних висновків.

Усі події навколо мовного закону призвели до того, що депутати парламентів європейських країн відмовилися від участі в щорічному тенісному турнірі, який мав відбутися в Україні, дев'ять депутатів Верховної Ради відкликали свої голоси за "мовний" законопроект, який прийняли 3 липня. Проти "мовного" закону виступила і українська культурна еліта. А український екс-прем'єр Юлія Тимошенко закликала співгромадян боротися за українську мову.

Пропозиція щодо "мовного" референдуму

Водночас, Компартія України пропонує президенту Віктору Януковичу оголосити всеукраїнський референдум з надання російській мові статусу другої державної. Яценюк оголошує безстрокову акцію "Україна без Януковича". А третій український президент Віктор Ющенко, у свою чергу, вважає своєю заслугою організацію акції протесту під Українським домом. Про це він сказав, відповідаючи на запитання, чому він так і не з'явився на акції протесту проти прийняття закону.

Після майже 10-денного голодування "швидка допомога" забрала з-під Українського дому 20-річну учасницю голодування Анну Ющенко. Невдовзі з'являється ще 4 жертви голодування, які потрапляють до лікарень. Та захисники української мови, які голодують у центрі Києва, не мають наміру згортати свою акцію і заявляють, що будуть голодувати до кінця.

23 липня народний депутат Микола Катеринчук реєструє у Верховній раді новий законопроект про державну мову, назвавши його додатком до Конституції, в якому детально описані шляхи розвитку і захисту української мови.

Рада відхиляє заяву Литвина про відставку

І вже вчора Верховна Рада відхилила заяву голови парламенту про відставку. Таке рішення підтримали 266 народних депутатів на позачерговому засіданні. Тоді ж парламентарі не підтримали жоден з 4 проектів постанов, які передбачали скасування ухвалення скандального закону. Жодна з пропозицій не набрала більше 50 голосів. У опозиції зазначили: кількість депутатських карток, які голосують у залі, знову не співпала з кількістю присутніх депутатів.

Активісти знову прийшли на захист української мови під стіни Верховної Ради. І вже сьогодні Голова Верховної Ради Володимир Литвин підписав закон "Про засади державної мовної політики", що розширює застосування російської мови на регіональному рівні.

Отож, залишається тільки чекати рішення Президента України Віктора Януковича, який або підпише "мовний" закон, або ж накладе на нього вето.