Велика група військових погодилась повернутись до своїх частин, але понад півсотні бійців продовжили порушувати військову присягу і знаходились біля офісу Порошенка до пізнього вечора.

В день протесту приборкати емоції військовослужбовцям намагався заступник голови Адміністрації Президента Геннадій Зубко, Головний військовий прокурор Анатолій Матіос, а також поранені бійці батальйону "Айдар".

Суть проблеми полягає у тому, що солдати хочуть повернутися додому. Вони стверджують, що їхня військова служба мала закінчитися ще півроку тому.


Гроші

Не варто одразу звинувачувати солдат у тому, що вони "не люблять Україну" і не хочуть її захищати на Донбасі. Банально, але й тут є фінансова складова. Військовослужбовцям постійно затримують зарплату. Дехто з них хоче залишитись служити на контракті, де платять більше.

Якщо питання лише у фінансах, то, вірогідно, що напруження навколо цієї історії швидко вщухне з виплатою грошового забезпечення 15-го жовтня, котру пообіцяв здійснити підвищений від головнокомандувача Нацгвардії до міністра оборони Степан Полторак.

Є й інші дрібні, внутрішні нюанси, які підштовхнули солдат до проведення цього мітингу. Саме вчора Президент назвав прізвище Полторака у якості нового міністра оборони.

Деякі політичні експерти вважають, що в керівництві Нацгвардії, а також у Збройних силах є генерали, яким не подобається новий міністр оборони, бо вони не матимуть шпаринок доступу до оборонного бюджету, який за усі роки незалежності збільшився до 20 млрд гривень у 2014 році, а у наступному його планують збільшити ще на 7 млрд.


Списання Гелетея

Звільнення відверто слабкого міністра оборони Валерія Гелетея було питанням часу. За короткий проміжок володіння портфелем міністра оборони, Гелетей встиг глибоко провалитись зі своїми одіозними заявами на кшталт використання РФ ядерної зброї на Донбасі.

Створений подібними заявами, недолугий публічний портрет міністра оборони не міг влаштовувати Президента Порошенка. Бо сам Президент по-особливому ставиться до власного іміджу у ЗМІ і вважає, що перші особи мусять виглядати в інформаційному полі також належним чином.

До того ж, звільнення Валерія Гелетея, безумовно, позитивно вплине на рейтинг однойменної пропрезидентської політичної сили на позачергових парламентських виборах.


Найгірший сценарій

Якщо ж усі внутрішні чвари не мали критичного значення для походу військовослужбовців на Адміністрацію Президента, то місце має робота провокаторів, які цілеспрямовано працюють на розхитування ситуації.

Частково аргументує цю позицію спостереження українських репортерів, які перебували серед солдат-мітингувальників: "Протестувальники не реагують на вигуки "Слава Україні!" та "Україна понад усе", водночас кричать "Один за всех и все за одного", а також "Дембель!".

Також потрібно розуміти, що подібний прецедент порушення військової присяги — самовільне залишення військових частин є надзвичайно сильним деструктивним елементом для дисципліни українського війська, а отже і його спроможності до обороноздатності.

Антивладні солдатські виступи можуть мати серйозні наслідки для безпеки України. Усім сторонам потрібно зробити кропітку роботу над помилками, аби уникнути найгіршого сценарію у вигляді військового перевороту чи третього Майдану.


Дмитро БОБРИЦЬКИЙ