Мільярд з цієї суми отримає уряд для фінансування дефіциту бюджету, решту - Нацбанк для поповнення золотовалютних резервів. За прогнозами НБУ, наступного року Україна отримає близько 6 млрд. дол., а 2012-го - ще понад 5,5 млрд. дол. При цьому період найбільших розрахунків з Міжнародним валютним фондом припаде на 2013 рік.
Загальна сума допомоги становить понад 15 млрд. дол. Програму надання Україні кредиту стенд-бай Рада директорів МВФ затвердила 28 липня. Поточна ставка за кредитом - близько 2,5%, втім, за словами представників міжнародної організації, вона може змінюватися в залежності від ставок на ринку. Та фахівці все одно визнають: гроші МВФ для України - найдешевші.
″У три рази дешевше у порівнянні з іншими кредиторами, які розглядають можливості інвестувати в Україну. Але це тільки фінансова сторона, але є ще і не фінансова стороні вартості кредиту МВФ - це необхідність проведення непопулярних рішень″, - каже аналітик Валерій Гладкий.
Разом з ухваленням позитивного рішення щодо України та негайного надання першого траншу кредиту, фахівці очікують збільшення потоку інвестицій до країни і прогнозують, що до кінця року обсяг прямих іноземних інвестицій сягне 2 млрд. дол. Наразі міжнародні агентства вже підвищили рейтинги України, що позитивно відобразилося на її інвестиційні привабливості.
″МВФ, Світовий банк і зовнішні інвестори працюють всі в зв'язці. Якщо ми підпишемо стенд-бай, то вже Світовий банк дасть свої ресурси, а за ними потягнеться і решта кредиторів″, - каже екс-заступник голови НБУ Сергій Яременко.
За словами фінансистів, кошти від Міжнародного валютного фонду, спрямовані на збільшення золотовалютних резервів, дозволять збільшити грошову масу майже на третину до 320 млрд. грн., що призведе до активізації кредитування та зменшення відсоткових ставок.
″Перший квартал наступного року, я думаю, що ми побачимо вже в районі 18-19%, кінець наступного року 15-16% і це вже дасть можливість в першу чергу позичальникам рефінансувати дорогі кредити, ті які вони узяли раніше. Це пожвавить будівельний ринок і сектор нерухомості. Але це наступний рік″, - каже фінансовий аналітик Ерік Найман.
За словами фінансистів, зниження відсоткових ставок дозволить збільшити обсяги виданих кредитів наступного року на третину. Зауважимо, наразі ставки за іпотекою становлять в середньому 25% річних у гривні.
3 хв
Перший транш кредиту МВФ витратять на покриття дефіциту бюджету
Україна вже визначилася, куди витратить перший транш позики Міжнародного валютного фонду розміром 1 млрд. 890 млн. дол.