Про це 24 каналу розповів голова Комітету виборців України Олексій Кошель.
Читайте також: Вибори і підкуп: як зменшити рівень корупції на виборах парламенту
"Рекомендації міжнародних організацій стосуються різних аспектів. Але не такого актуального для нас питання, як виборча система: змішана чи пропорційна з відкритими партійними списками. Міжнародні організації, такі, як ОБСЄ і Рада Європи, завжди наголошують, що це право кожної країни – самостійно вирішувати, який тип виборчої системи їй підходить на той чи інший період часу", – наголошує Олексій Кошель.
Експерт зазначає: Виборчий кодекс ухвалено лише в першому читанні, а що отримаємо в другому – ніхто не знає. На його думку, перспективи кодексу мінімальні.
Виборчий кодекс можуть прийняти і відтермінувати в дії. Тобто парламентські вибори в 2019 році не відбудуться за новим законодавством. Це – обман виборців з боку Верховної Ради, так як п’ять фракцій з шести обіцяли прийняття кодексу. Тому зараз народним депутатам треба зосередитися на виборчій реформі, прийняти один з восьми законопроектів і провести за ним вибори в 2019 році. Ще не пізно змінити виборчу систему,
– підкреслив Кошель.
Нагадаємо, в листопаді 2017 року депутати Верховної Ради у першому читанні підтримали проект Виборчого кодексу. За відповідне рішення проголосувало 226 нардепів. Проектом пропонується система регіональних відкритих списків. У кожному окрузі партії висувають свої списки, виборець обов'язково голосує за одну з цих партій і за бажанням за кого з кандидатів, яких партія висунула саме в цьому регіоні.
6 вересня біля Верховної Ради України відбулася акція протесту "Ні виборам за законом Януковича". Учасники мітингу вимагають прийняття нового Виборчого кодексу. Серед учасників представники різних політичних партій і громадських рухів. Зокрема, "Самопомочі", "Свободи", "Руху нових сил", "Національного корпусу", "Сила людей", громадського руху "Чесно" і "Хвиля". Як відомо, восени 2019 року в Україні повинні відбутися вибори до Верховної Ради України.
Що змінить голосування за відкритими списками?На виборах до парламенту людина зможе обрати зі списку партії того кандидата, який їй подобається найбільше. Таким чином усувається можливість купування місця в списках, адже люди формуватимуть його, а не партійні керівники.