Прорив на станції в Бортничах може перетворитися на екологічну катастрофу

Станція аерації в Бортничах - єдине підприємство, куди стікають всі нечистоти Києва та області. Вдихнути на повні груди тут важко, адже щодоби сюди потрапляє понад мільйон кубометрів нечистот. Усі конструкції тут застарілі, а тому рано чи пізно несподіваний для влади черговий прорив може перетворитися на екологічну катастрофу.

Поки міська влада садила на Хрещатику італійські каштани - за межами Києва на мулових полях Бортницької станції прорвало дамбу. Талий сніг затопив майже 2 гектари прилеглої території. 600 рятувальників разом з військовими вночі вручну латали прорив мішками з піском. Чиновники кажуть - поле, на якому стався потоп, законсервоване і вже понад 20 років туди не стікають нечистоти, а відтак екологічного лиха не трапилося.

"На сьогоднішній день будь-якої загрози довкіллю, населенню, воді немає", - говорить київський міжрегіональний екологічний прокурор Олександр Васюк.

У нас навіть не було підозри, що таке може бути і практика це підтверджувала, тому це несподівана аварія для нас, чесно кажучи, була, ну тепер ми будемо знати, що може і таке статися,
- каже голова КМДА Олександр Попов.

Екологи кажуть про неефективне використання коштів, виділених на станцію

Влада запевняє, що інших проривів на Бортницькій станції не буде. Мовляв, території, куди стікають нечистоти, надійно підкріплені. Натомість експерти кажуть про неефективне використання коштів, які держава постійно виділяє для укріплення дамби, тоді як проблему давно потрібно вирішувати по-іншому.

"Давно назріла потреба модернізації цієї споруди, але всі розмови залишаються розмовами, і навіть коли недавно міська адміністрація заявила, що є проект реконструкції, модернізації бортницької станції, то це завершилося лише заявами про безпечність цього проекту, проекту ніхто не бачив, - каже голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.

На реконструкцію станції потрібно понад 4 млрд гривень

У влади одна відповідь - немає грошей. На реконструкцію треба понад 4 мільярди гривень. Підкріплені піском дамби прослужать ще кілька років. За цей час київська влада сподівається знайти спонсорів, розробити і впровадити в життя проект з новими технологіями.

Тим часом в Укргідрометцентрі попереджають - пік відлиги ще попереду і припаде він на початок травня.

Зараз рівень води десь 550см нижче умовного нуля, в травні ми чекаємо 720 - 740, і це зростання 2 і трошки більше 2 метрів над поточним рівнем,
- директор Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда.

Якщо трапиться аварія - фекалії потраплять у Дніпро

Якщо Бортницька дамба таки не витримає - наслідки будуть катастрофічними, припускають екологи. Фекалії підтоплять передмістя Києва, а нечитоти отруять воду в Дніпрі. Київ мало постраждає, оскільки місто розташоване вище за течією. Нечистоти створять проблему для Канівського району Черкаської області й сіл, розташованих нижче.

"Це в першу чергу небезпека для грунтів, це забруднення грунтів небезпечними речовинами або високотоксичними забрудненими речовинами, з іншого боку - це загроза для поверхневих вод, в тому числі, і для басейну Дніпра, і більшої загрози собі годі уявити, тому що з Дніпра 2/3 населення бере воду для питного водопостачання", - коментує Тетяна Тимочко.

Влада такого розвитку подій навіть не припускає, а тому й не має відповідного плану дій. Кажуть лише, що про всяк випадок запасаються камінням та мішками з піском.