Українська влада про результати воліє не говорити, а от у "Газпромі" відверто заявляють - його немає. Візит до України голови газового монополіста Олексія Міллера експерти оцінили як затягування часу. Мовляв, якщо потрібен результат, домовитись треба з російським прем’єром. Втім, вітчизняні урядовці переконують - процес іде.
“Візит голови “Газпрому” - це один з етапів цього переговорного процесу. Те, що нашу сторону не влаштовує контракт, підписаний попереднім прем’єр-міністром пані Тимошенко – це зрозуміло і наші партнери це також розуміють”, - каже міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко.
Розуміють, але поступатись не хочуть. Експерти пояснюють чому - згідно з контрактом, у 2011-му середньорічна ціна газу для України становитиме приблизно 330 доларів за тисячу кубометрів. Вже у 4 кварталі вона сягне 400. Європа ж купує блакитне паливо в українського сусіда на 50 доларів дешевше.
“Недивлячись на скорочення об’ємів поставок російського природного газу минулого року в Європу і невиконання експортних планів, заробіток отриманий "Газпромом" був безпрецедентним”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.
Главу надприбуткової російської компанії у Києві зустрів український президент і не одразу зрозумів, куди б посадити гостя.
Для Віктора Януковича чинна газова угода некоректна щодо України. Під час протокольної зйомки він нагадував: домовленості 2009-го Україна хоче переглянути.
“Виникають питання і базова ціна, і сама формула. Формула, та яка застосовується в Європі, для України абсолютно неприйнятна”, - каже Президент України Віктор Янукович.
“Я готовий з вами обговорити ті тенденції, які складаються на ринку, ті фактори, які впливають”, - каже голова правління ВАТ "Газпром" Олексій Міллер.
Українському Президенту глава російського монополіста посміхався. А згодом оголосив - Україна втратить п’яту частину транзитних обсягів газу.
“Вже наступного дня після відвідин Києва, перебуваючи у Брюсселі Олексій Міллер повідомив - блакитне паливо вже найближчим часом піде в Європу в обхід України. До Чехії та Німеччини “Газпром” постачатиме 20 мільярдів кубометрів російського газу на рік. Відтак, Україна як транзитер може втратити майже увесь обсяг транспортованого до цих країн російського блакитного палива”, - каже журналіст Ярослав Кречко.
Блакитне паливо замість української труби піде "Північним потоком", по Балтійському морю. Микола Азаров після заяв Міллера - втілення спокою.
“Ці два нових маршрути безумовно збільшать незалежність Росії з точки зору поставок газу, але разом з тим збережуть необхідність використання нашої газотранспортної системи”, - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Оптимізм Миколи Яновича частково поділяють експерти. Кажуть, "Північний потік" українській ГТС справді не конкурент, на відміну від “Південного”. Водночас обсяг газу, про який говорив Міллер, до Європи додатково транспортуватимуть зовсім з інших родовищ. Росії, мовляв, фінансово не вигідно змінювати маршрут блакитного палива, що йде Україною.
“Це така страшилка: ви хочете зменшення ціни на газ, ви на нас тиснете, то ми ось віддамо ці 20 мільярдів в іншу трубу і вони підуть іншим джерелом”, - каже голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.
Відтак, заяву Міллера можна розцінювати і як відповідь на озвучені українською владою пропозиції. Зокрема, щодо використання у формулі, як базової, ціни вугілля, яке реально використовується в країні, а не газойлю, як у Європі.
“Прив’язка до ціни вугілля в Україні – це достатньо складно, але існує біржова ціна вугілля в світі. Найбільш реалістична ціна в випадку реалізації таких сценаріїв, тобто якщо Росія піде на такі переговори – це так 230-250 дол.”, - каже експерт з енергетичних питань Валентин Землянський.
Втім, Росія, схоже, таким чином знижувати ціну не хоче. Фінансові втрати сусід прагне компенсувати за рахунок стратегічних здобутків. Поки Віктор Янукович виключає злиття "Нафтогазу" та "Газпрому", експерти пророкують нав’язування Митного союзу, здачу енергетичного ринку чи газотранспортної системи.
“Нам потрібно готуватися до того, що так чи інакше ГТС буде частково переходити під контроль іноземного оператора”, - каже директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич.
“Можуть віддати ринок, віддати якісь об’єкти стратегічні важливі для України”, - каже експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Безпрограшний варіант для України - перегляд домовленостей у Стокгольмському суді, - переконують фахівці. Кажуть, угода передбачає можливість позову, у разі суттєвих змін на ринку.
“Дуже простий аргумент - табличка з цінами на спотовому ринку, а поряд - табличка з цінами на спотовому ринку, які були на момент заключення контракту, тобто показати, наскільки ринок впав”, - каже голова правління альянсу "Нова енергія України" Валерій Боровик.
Та український уряд табличками не оперує. Ставку роблять на особисті відносини. Микола Азаров написав листа Володимиру Путіну. Стверджує, його колега згоден на розгляд газових пропозицій. Вже 7 червня, під час чергових переговорів у Москві голова українського уряду сподівається на відповідь.