Спроба знайти порозуміння за круглим столом

Лише кілька місяців тому в такий же спосіб екс-президент України Леонід Кравчук намагався дати раду Євромайдану. Щоправда взимку на переговори до Кравчука дійсно прийшли люди, які могли вплинути на перебіг подій на Майдані – Янукович і опозиція чи не вперше з початку протистоянь на вулицях столиці опинилися під одним дахом. Результату круглий стіл не дав – тодішня опозиція та Янукович з командою не змогли не те що дійти згоди, навіть порозумітися.

За столом вже травневим і розумітися немає кому. На тлі кривавих подій на Сході він мав на меті протистояти більш потужному противнику. Однак – був ще менш переконливим. Піар політиків, чиновників та кандидатів в президенти. З реальних учасників подій на сході – лише губернатор Донеччини Сергій Тарута. Тож, він і був єдиний голосом неспокійного Донбасу.

Від протестувальників не було жодного представника, який був би уповноваженим. І я хочу брати участь. Донбас почули, тепер потрібно, щоб сам Донбас міг все це почути. Вони важко сприймають політиків, владу, і в цьому є проблема, – заявив голова Донецької ОДА Сергій Тарута.

Переговорів з озброєними терористами Київ вести не планував і не планує. У ході антитерористичної операції, вже в ніч після того як Донбас почули у версії Тарути, військові під Краматорськом зачистили кілька сепаратиських осередків. Дії силовиків розбурхали не тільки сепаратистів на буремному Сході, а й у сесійній залі Верховної Ради України.

Сьогодні у нас на сході України вбивають людей за командою Турчинова, який сидить тут, і якого ми попросили зупинити АТО. Ви зробили вигляд, що нічого не відбувається. Фракція покидає зал, дякую, – озвучив позицію фракції Партії регіонів голова Олександр Єфремов.

“Саме в правовому полі лежить вихід з ситуації. Проте з тими, хто підняв зброю, з тими, хто виконує замовлення іншої держави на дестабілізацію ситуації в регіонів та країні – з тими силовики будуть проводити антитерористичні заходи”, – заявив голова ВРУ Олександр Турчинов.

Сепаратисти говорять мовою ультиматумів

А от з бізнесом Рината Ахметова сепаратисти спільну мову знайшли швидше. Група компаній "Метінвест" спільно з самопроголошеною Донецькою народною республікою підписали меморандум про забезпечення спокою на Сході, зокрема – в Маріуполі, де криваве 9 травня забрало життя 9 людей, і майже 50 - отримали поранення.

Меморандум "Метінвесту" та самопроголошеної ДНР:

“Звертаємося до київської влади з пропозицією прибрати військові блокпости з доріг, які ведуть до Маріуполя. Порядок на в'їздах в Маріуполь повинна забезпечувати міська міліція при підтримці народної дружини”.

Та сепаратисти сходу компроміси зустрічають вороже. Більше говорять мовою ультиматумів. Наприклад, дали Києву добу на згортання АТО і вже в ніч на 16 травня – вибухи і стрілянина під Слов'янськом.

Операція все більше набуває формату військової операції, тут дуже точно можуть використовувати сили "Альфи". Головна проблема залишається та ж, яка була раніше, – це широкомасштабна участь місцевих жителів у терористичних акціях, – вважає керівник групи "Інформаційний Опір" Дмитро Тимчук.

Саме з мирним населенням можна і треба порозумітися, і це розуміють як у Києві так і за кордоном.

“Зрозуміло що для цього треба закінчити АТО. Люди на сході втомились від безвладдя та мародерства, від порушення законів. Вони хочуть миру та спокою”, – наголошує народний депутат від ВО "Свобода" Юрій Сиротюк.

Я повністю впевнений в мирному вирішенні цього питання, для цього потрібно розвивати діалог зі сходом, проте робити це поступово. Я дуже сподіваюсь, що такий шлях буде успішним, заявив голова МЗС Швеції Карл Більдт.

Вже у суботу, другий круглий стіл у Харкові, хоча попередньо пропонувалось провести його у Донецьку. Але, як і раніше, – ті, хто стріляє на Донбасі, – на круглі столи не ходить. Їх і не запрошують. Всі чекають виборів президента 25 травня. Мовляв, до того протистояння на Сході не вщухнуть. Більше того – пік їхнього загострення може припасти на час між першим і другим туром виборів.