У державних банках курс як для нинішніх умов рекордно низький - 8.11 за долар. От тільки самої валюти там і касири вже давно не бачили.
"Звичайно, цифри 15-20 чи навіть 12 - це, скажімо так, галузь фантастики. Ми би хотіли просити таких людей, скажімо, взяти на себе зобов’язання по такому курсу придбати ", - каже фінансовий аналітик Андрій Блінов.
Експерт Андрій Блінов переконує - стеля для чергового зростання вартості долара - 10 гривень 50 копійок. І не прогнозує карколомного зниження в економіці, як 2008-го.
"Буквально за півроку нафта падає, вдумайтеся зі 130 доларів за барель до 40. Ми такого зараз не бачимо. На валютному ринку ми бачимо відносну стабільність", - каже фінансовий аналітик Андрій Блінов.
Однак, якщо на світових ринках ситуація відносно спокійна, принаймні, поки, то всередині країни проблем хоч греблю гати. Передусім золотовалютні резерви держави скоротилися вже до 26 мільярдів доларів. Плюс негативне торговельне сальдо. Україна закупляє значно більше продукції, аніж виробляє.
А це значить, що фактично всі імпортовані товари подорожчають - разом зі зростанням курсу долара. Це тільки питання часу. І не знати про це урядовці не могли, коли ще рік тому консервували курс.
Після виборів, влада активно починає шукати можливі і неможливі важелі, аби ослабити панічні настрої населення і забезпечити ринок валютою. Тому передусім зобов’язує експортерів на вимогу здавати частину валютної виручки. А в майбутньому має намір запровадити 16% податок на продаж валюти. Наразі регулятор саме розглядає таку ідею.
"Це все бюрократичні ігри, які в принципі не можуть розв’язати ту проблему, яка є реальною. Ринок тіньовий може діяти. Причому вже новітній. Не обов’язково будуть якісь хлопці в картузах стояти і на чорному ринку валютою цією торгувати. Можуть бути дуже гарні послуги через інтернет. Коли вам запропонують додому принести і поміняти", - припускає президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко.
Паніка не тільки у населення. Завмерли . Там валюту продають рівно стільки, скільки населення продало протягом дня. Регулятор на таку політику фінустанов пообіцяв відреагувати.
В експертів жевріє надія, що наступного року, до якого залишилося трохи більше місяця, українці вже ж таки дочекаються покращення. Щоправда, відбудеться це за рахунок кон’юнктури на міжнародних ринках. Якщо економіка Єврозони таки покаже хоча б незначне зростання, в України з’являться шанси наростити обсяги експорту, а також залучити більше інвестицій.